Przyjmowanie wniosków wizowych poza kolejnością już niebawem?

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie przyjmowania poza kolejnością wniosków o wydanie wizy krajowej w celu wykonywania pracy. Załącznik do tego projektu określa zawody, a także rodzaje działalności podmiotu powierzającego cudzoziemcowi wykonywanie pracy, w przypadku których wnioski wizowe będą przyjmowane poza kolejnością. 

Jak wynika z uzasadnienia projektu, ma on przede wszystkim ułatwić pozyskiwanie pracowników w najbardziej deficytowych zawodach, a także umożliwić dalszy rozwój programu „Poland. Business Harbour”. Stąd w wykazie zawodów, dla których wnioski wizowe przyjmowane mają być poza kolejnością, licznie reprezentowane są profesje z branży budowlanej, m. in. murarze, tynkarze, spawacze, ale także kierowcy samochodów ciężarowych, programiści aplikacji czy pielęgniarki. Warto zauważyć, że wykaz zawodów znajdujący się w projekcie jest tożsamy z wykazem zawodów zwolnionych z konieczności uzyskania tzw. informacji starosty. 

Tworząc  wykaz rodzajów działalności podmiotu powierzającego cudzoziemcowi wykonywanie pracy, w przypadku których wnioski wizowe przyjmowane mają być poza kolejnością kierowano się również rozwojem programu „Poland. Business Harbour”.  W wykazie tym znalazły się m.in. działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01) czy działalność związana z zarządzaniem stronami internetowymi (PKD 63.11 i 63.12). Jeżeli rozporządzenie zostanie przyjęte w obecnym kształcie, ułatwi to procedurę uzyskania wizy dla osób zamierzających otworzyć działalność gospodarczą korzystając z programu „Poland. Business Harbour”, jak też dla przedsiębiorców, planujących zatrudnić pracowników w ramach tego programu. 

Projekt rozporządzenia znajduje się obecnie na etapie  opiniowania. Według obecnego brzmienia, ma on wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia.

W razie pytań dotyczących procedury uzyskania wizy, a także innych kwestii związanych z  prawem imigracyjnym – zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią. Zespół doświadczonych prawników i doradców migracyjnych odpowie na nurtujące pytania oraz rozwieje wątpliwości.

udostępnij:

podobne artykuły

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *