Diia.pl także dla dzieci z Ukrainy

Nowelizacje przepisów wprowadziły podstawę prawną do wykorzystania elektronicznego dokumentu Diia.pl w celu podróżowania także przez tych obywateli Ukrainy, którzy nie ukończyli jeszcze 13. roku życia.

 

Dotychczas, grupa najmłodszych obywateli Ukrainy ze statusem UKR nie mogła korzystać z elektronicznego dokumentu Diia.pl z uwagi na brak możliwości założenia Profilu Zaufanego, co skutkowało ograniczoną możliwością przekraczania granic. Przypomnijmy, że dorośli obywatele Ukrainy już od lipca 2022 roku mają możliwość podróżowania w granicach Strefy Schengen oraz wielokrotnego przekraczania polsko-ukraińskiej granicy na podstawie elektronicznego zezwolenia na pobyt Diia.pl i ważnego paszportu. Na późniejszym etapie uprawnienia te zyskali także obywatele Ukrainy pomiędzy 13. a 18. rokiem życia.

 

Na mocy nowych regulacji rodzice, którzy wraz z dziećmi posiadają status UKR oraz pobrali aplikację Diia.pl za pośrednictwem aplikacji mObywatel, mogą pobrać Diia.pl także dla swoich małoletnich dzieci.

 

Przepisy dotyczące aplikacji Diia.pl wejdą w życie po wdrożeniu odpowiednich rozwiązań technicznych. Termin ten określony zostanie w komunikacie Ministra właściwego do spraw informatyzacji, opublikowanym w Monitorze Polskim.

 

W razie pytań dotyczących legalności pobytu i przekraczania granicy przez obywateli Ukrainy, a także innych kwestii związanych z prawem migracyjnym – zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią. Zespół doświadczonych prawników i doradców migracyjnych odpowie na nurtujące pytania oraz rozwieje wątpliwości.

 

Przygotował:

Piotr Sawicki
adwokat 

Kacper Sołdaczuk
asystent imigracyjny

udostępnij:

podobne artykuły

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *