Wiza Schengen przez Internet coraz bliżej

Parlament Europejski oraz Rada UE pracują nad cyfryzacją procedur wizowych. Wprowadzona ma zostać możliwość aplikowania o wizę Schengen przez Internet, a naklejka wizowa ma zostać zastąpiona wizą cyfrową w formacie kodu kreskowego 2D. Ma być też podpisywana kryptograficznie. Składanie wniosków o wydanie wizy Schengen ma się odbywać poprzez jednolitą za przy pomocy jednolitej platformy do składania wniosków wizowych, za pośrednictwem której wnioski te będą rozdzielane do właściwych wizowych systemów krajowych. Na jednolitej platformie wizowej mają być umieszczane wszelkie dane niezbędne w postępowaniu wizowym, opłaty uiszczane przez wnioskodawców opłaty, oraz załączane niezbędne dokumenty., a także mają się tam znajdować wszelkie niezbędne w postępowaniu wizowym dane. Doręczenie decyzji wizowej również planowane jest poprzez platformę. Tam też mają otrzymać decyzję w sprawie wizy. Oznacza to, że do do konsulatu w celu uzyskania wizy Schengen musiałyby się udać jedynie osoby występujące po taką wizę po raz pierwszy, mające nieaktualne dane biometryczne oraz osoby z nowym dokumentem podróży. 

 

Celem zmian jest zwiększenie bezpieczeństwa strefy Schengen, utrudnienie podrabiania wiz oraz ułatwienie i przyspieszenie procedury wizowej dla aplikujących. Komisja Europejska przedstawiła projekt odpowiednich przepisów już w kwietniu 2022 r., jednak na obecnym etapie nie wiadomo, kiedy zakończą się prace.

 

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących procedury uzyskania wizy Schengen lub wszelkich innych postępowań wizowych – zapraszamy do kontaktu z Kancelarią. Zespół doświadczonych prawników i doradców migracyjnych z chęcią podzieli się wiedzą oraz pomoże rozwiązać problemy.

 

Przygotował: 

Adam Łopaciuk
radca prawny 

Kacper Sołdaczuk
asystent imigracyjny

udostępnij:

podobne artykuły

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *