Rada UE przedłużyła ochronę czasową dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie do marca 2026 roku

25 czerwca 2024 r. Rada UE podjęła decyzję o przedłużeniu ochrony czasowej dla osób uciekających przed działaniami wojennymi na terytorium Ukrainy do 4 marca 2026 roku. Decyzja ta jest reakcją na trwający konflikt zbrojny w Ukrainie, który zmusił miliony ludzi do opuszczenia swoich domów i szukania schronienia w krajach Unii Europejskiej. 

Ochrona czasowa zapewnia dostęp do szerokiego zakresu praw, w tym do opieki zdrowotnej, edukacji oraz rynku pracy. Decyzja Rady UE ma na celu zapewnienie ciągłości wsparcia i stabilności osób, które zmuszone były uciekać przed wojną. 

Przedłużenie ochrony czasowej spotkało się z pozytywnym odbiorem wśród państw członkowskich UE, które nadal udzielają pomocy potrzebującym. Zgodnie z decyzją Rady UE możemy zakładać, że Polska, jako członek Unii Europejskiej i jeden z głównych krajów przyjmujących osoby z Ukrainy, również przedłuży ochronę czasową do marca 2026 roku. To ważny krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa i wsparcia dla tysięcy osób z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce.

Więcej informacji na temat wcześniejszych działań UE w zakresie przedłużenia ochrony obywateli Ukrainy można znaleźć w naszym poprzednim wpisie. 

 

Przygotowała:

Oleksandra Karpenko
prawnik imigracyjny

udostępnij:

podobne artykuły

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *