Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził pierwszy w Polsce kodeks postępowania

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził „Kodeks postępowania dotyczący ochrony danych osobowych przetwarzanych w małych placówkach medycznych”, który został przygotowany przez Federację Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.

Przestrzeganie zatwierdzonego kodeksu postępowania niesie ze sobą szereg korzyści. Organizacje, które przystąpiły do stosowania zatwierdzonego kodeksu postępowania i przestrzegają jego postanowień, mogą mieć pewność, że ich działania są zgodne z RODO. Do stosowania tego zatwierdzonego kodeksu będą mogły przystąpić placówki medyczne zrzeszone w Porozumieniu Zielonogórskim.

Przestrzeganie kodeksu postępowania jest monitorowane przez organ zewnętrzny zatwierdzony przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Dotyczy to również przypadków, w których organ nadzorczy mógłby nałożyć administracyjną kary finansowej za naruszenie RODO – Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych musi wziąć pod uwagę, że organizacja, która została dotknięta naruszeniem jest związana zatwierdzonym kodeksem postępowania. Może to zmniejszyć wymiar kary pieniężnej, a w określonych przypadkach nawet pozwolić na jej uniknięcie.

 

Przygotował:

Piotr Sawicki
adwokat

Damian Grodziński
aplikant adwokacki

udostępnij:

podobne artykuły

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *