Państwa Członkowskie UE przyjmują propozycję przedłużenia tymczasowej ochrony dla obywateli Ukrainy do 2026 roku

Rada Europejska podjęła decyzję o przedłużeniu tymczasowej ochrony dla obywateli Ukrainy, którzy uciekają przed rosyjską agresją, do 4 marca 2026 roku. Nicole de Moor, belgijska sekretarz stanu ds. azylu i imigracji, zaznaczyła, że dopóki w Ukrainie trwają bombardowania, sytuacja tam nie jest bezpieczna. Ministrowie pokazali solidarność i zdecydowali, że będą nadal oferować ochronę obywatelom Ukrainy w UE.

Mechanizm tymczasowej ochrony został uruchomiony 4 marca 2022 roku i obecnie obowiązuje do 4 marca 2025 roku. Propozycja przedłużenia ochrony do 4 marca 2026 roku wynika z niepewnej sytuacji w Ukrainie. Przedłużenie ochrony nie zmienia decyzji z marca 2022 roku dotyczącej kategorii osób objętych tymczasową ochroną.

Osoby korzystające z tymczasowej ochrony mają zapewnione takie same prawa na terenie całej Unii Europejskiej, w tym prawo do zamieszkania, dostęp do rynku pracy, pomoc medyczną, pomoc społeczną oraz dostęp do edukacji dla dzieci.

Kolejnym krokiem w zakresie przedłużenia tymczasowej ochrony będzie formalne przyjęcie decyzji przez Radę UE po zakończeniu procesu legalizacji tekstu oraz jego tłumaczenia na wszystkie języki Unii Europejskiej.

Przygotowała:

Oleksandra Karpenko
prawnik imigracyjny

udostępnij:

podobne artykuły

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *