Dłuższe wizy Schengen dla obywateli Indii — nowe przepisy

Zgodnie z nowymi przepisami przyjętymi przez Komisję Europejską, od 18 kwietnia 2024 r. obywatele Indii mogą otrzymać długoterminowe wizy Schengen wielokrotnego wjazdu, ważne przez dwa lata. Skorzystanie z nowej możliwości będzie dostępne dla osób, które uzyskały i legalnie wykorzystały dwie wizy Schengen w ciągu trzech lat przed złożeniem kolejnego wniosku wizowego. Nowy system wizowy ma zapewnić obywatelom Indii łatwiejszy dostęp do wiz o wieloletnim okresie ważności dla podróżnych z ustaloną historią podróży, jeśli pozwala na to ważność paszportu. Zgodnie z przyjętym “kaskadowym” systemem wizowym, po uzyskaniu wizy dwuletniej zwykle wydawana jest wiza pięcioletnia, o ile okres ważności paszportu jest wystarczający. W okresie ważności tych wiz ich posiadacze korzystają z praw do podróżowania równoważnych z prawami obywateli objętych ruchem bezwizowym. 

Należy zatem zauważyć, że ważność nowej wizy jest powiązana z ważnością paszportu danej osoby. Wydane wizy nie mogą mieć okresu ważności przekraczającego okres ważności paszportu, na który zostały wydane. Oczekuje się, że nowe przepisy zwiększą mobilność między Indiami a krajami europejskimi należącymi do strefy Schengen.

Wiza Schengen pozwala jej posiadaczowi na swobodne podróżowanie po strefie Schengen w przypadku krótkich pobytów trwających maksymalnie 90 dni w dowolnym 180-dniowym okresie. Należy również pamiętać, że wiza Schengen umożliwia jedynie wjazd do strefy Schengen, co nie jest równoznaczne z prawem do wykonywania pracy. Aby móc legalnie pracować w strefie Schengen, niezbędne jest uzyskanie dodatkowego zezwolenia.

 

Przygotowali: 

Magdalena Gębczyńska
asystent imigracyjny

Kacper Sołdaczuk
doradca imigracyjny

udostępnij:

podobne artykuły

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *