Specustawa o pomocy Ukraińcom wymaga poważnych uzupełnień | komentarz mec. Piotra Sawickiego dla onet WIADOMOŚCI

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy z całą pewnością wymaga dopracowania. Tym samym specjalne przepisy mające ułatwić pomoc dla uchodźców z Ukrainy, wymagają istotnych uzupełnień.

Wspomniane przepisy przede wszystkim zupełnie „nie dostrzegają” obywateli innych państw niż Ukraina, którzy również uciekają przed toczącą się wojną. Dodatkowo „ignorują” Ukraińców trafiających do naszego kraju np. przez Słowację. Przy tej okazji należy przywołać unijną dyrektywę o tymczasowej ochronie wysiedleńców, którą wraz z początkiem marca br. przyjęła rada Unii Europejskiej, a z którą są niezgodne powyższe przepisy.

Przypomnijmy, że w parlamencie trwają prace nad rządowym projektem specustawy, który ma zagwarantować uciekinierom wojennym z Ukrainy podstawowe prawa do godnego życia. Ustawę przyjął już Sejm, w Senacie została ona przyjęta z poprawkami.

Jak mówi adwokat Piotr Sawicki: „Ja liczę na to, że podczas prac w parlamencie te rozbieżności między specustawą a prawem unijnym zostaną usunięte, że ten akt prawny w końcu zostanie przyjęty. Bo dziś sytuacja jest taka, że znaczna część urzędów wstrzymuje się od jakichkolwiek działań na rzecz uchodźców. Po prostu nie stosują unijnej dyrektywy, bo wszyscy zasłaniają się tym, że czekają na specustawę. Niech więc ona wreszcie się pojawi, byle w sensownym kształcie”.

___

Artykuł wraz z komentarzem mec. Piotra Sawickiego można znaleźć pod adresem:

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/specustawa-o-pomocy-ukraincom-wymaga-powaznych-uzupelnien/y0bnlk9?utm_source=www.linkedin.com_viasg_wiadomosci&utm_medium=social&utm_campaign=leo_automatic&srcc=undefined&utm_v=2.

udostępnij:

podobne artykuły

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *