Sejm zatwierdził Ustawę o sygnalistach – co z prawem pracy?

Ustawa o sygnalistach a prawo pracy

Kwestia możliwości zgłaszania naruszeń związanych z prawem pracy w toku prac nad ustawą o ochronie sygnalistów budzi największe kontrowersje. Z jednej strony pojawiają się głosy, że organem odpowiedzialnym za kontrolę prawa pracy jest Państwowa Inspekcja Pracy, w związku z czym ustawa powinna skupić się na innych aspektach niż przepisy prawa pracy.

Wykreśleniu prawa pracy z katalogu obejmującego naruszenia sprzeciwiają się m.in. związki zawodowe i organizacje społeczne.

Ministra rodziny i pracy zwraca uwagę na naruszenia takie jak molestowanie seksualne, zaniżanie wynagrodzeń, dyskryminacja ze względu na rodzicielstwo czy nieprzestrzeganie BHP nie będą podlegały pod ustawę o sygnalistach jako naruszenia z zakresu prawa pracy. 

Jak wskazuje ministra, brak ochrony w zakresie prawa pracy może doprowadzić do zmniejszenia liczby zgłoszeń o nieprawidłowościach np. z zakresu naruszeń BHP i przyczynić się do utrzymania wysokiego wskaźnika wypadków przy pracy.

 

Ustawa o sygnalistach – etap prac

Ustawa o sygnalistach implementuje dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE, która powinna zostać wprowadzona przez państwa członkowskie w 2021 r.

W piątek 14 czerwca Sejm przyjął proponowane przez Senat poprawki. Ostateczna wersja ustawy zakłada wykreślenie prawa pracy z katalogu zgłaszanych naruszeń. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta.

Należy zauważyć, że chwila wejścia w życie ustawy nie będzie zakończeniem prac nad ochroną sygnalistów. Za dwa lata Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma przeprowadzić ewaluację systemu, sprawdzić działania przepisów w praktyce i wprowadzić ewentualne poprawki.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań lub wątpliwości związanych z problematyką ustawy o sygnalistach zapraszamy do kontaktu z Kancelarią. Zespół doświadczonych prawników, udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania, oferując profesjonalną pomoc prawną. Korzystając z usług Kancelarii, mogą Państwo liczyć na profesjonalizm, rzetelność i zaangażowanie na każdym etapie współpracy.

 

Przygotowała

Paulina Sochań
aplikantka radcowska

udostępnij:

podobne artykuły

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *