Postanowienie SN – pracownik musi wiedzieć czemu został wybrany do zwolnienia

Sąd Najwyższy, w postanowieniu z dnia 3 sierpnia 2023 r. (sygn. III PSK 90/22) odniósł się do kwestii konieczności wskazania przyczyny wyboru konkretnego pracownika do zwolnienia z pracy przy wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, przy likwidacji jednego z analogicznych stanowisk.

 

Sąd Najwyższy stwierdził, że pracodawca, likwidując jedno z analogicznych stanowisk, powinien wskazać przyczynę wyboru konkretnego pracownika do zwolnienia, chyba że jest ona oczywista lub znana pracownikowi z innych względów, czym podtrzymał stanowisko prezentowane we wcześniejszych orzeczeniach. Pracodawca powinien również określić kryteria nawiązujące do tej przyczyny, takie jak kwalifikacje, dyspozycyjność czy sytuacja rodzinna, uzasadniające jego wybór.

 

Należy zauważyć, że stanowisko Sądu Najwyższego nie zawsze było w tej kwestii jednolite. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 7 kwietnia 2011 r., I PK 238/10, wyjątek od tej zasady może nastąpić, gdy przyczyną zwolnienia jest trudna sytuacja ekonomiczna pracodawcy i chęć zmniejszenia zatrudnienia według założeń przyjętego planu restrukturyzacyjnego. W takiej sytuacji kryteria zwolnienia są badane przez sąd jedynie w ramach kontroli zasadności wypowiedzenia i niedopuszczalne są jedynie kryteria dyskryminacyjne.

 

Omówione podejście Sądu Najwyższego do zagadnienia uzasadnia konieczność takiego sformułowania wypowiedzenia, by pracownik rozumiał dlaczego do niego doszło i z jakiego powodu to właśnie on został wytypowany do zwolnienia, gdyż bez tego nie będzie mógł świadomie podjąć decyzji o ewentualnym wniesieniu odwołania od wypowiedzenia do sądu. Stanowisko Sądu Najwyższego ma istotne znaczenie w kwestii ochrony praw pracowników.

 

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań lub wątpliwości związanych z problematyką prawa pracy zapraszamy do kontaktu z Kancelarią. Zespół doświadczonych prawników, udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania oferując profesjonalną pomoc prawną. Korzystając z usług Kancelarii, mogą Państwo liczyć na profesjonalizm, rzetelność i zaangażowanie na każdym etapie współpracy.

 

Przygotował:

Krzysztof Mitrzak
asystent prawny

udostępnij:

podobne artykuły

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *