OFICJALNIE – DIIA.PL dla dzieci już funkcjonuje

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że od 5 czerwca 2023 r. w aplikacji mObywatel działa już możliwość dodania dokumentów dla dzieci poniżej 13. roku życia w ramach dodatku Diia.pl.

 

Wprowadzenie rozwiązań technicznych umożliwiających wykorzystywanie nowej funkcjonalności Diia.pl było długo wyczekiwane przez rodziców najmłodszych obywateli Ukrainy posiadających status UKR. Elektroniczny dokument Diia.pl, będący elektronicznym zezwoleniem na pobyt, pozwala m. in. na podróżowanie w granicach Strefy Schengen oraz wielokrotne przekraczanie granicy polsko-ukraińskiej (w obu przypadkach niezbędny jest również ważny paszport). Dokładne skutki prawne wprowadzonych zmian opisywaliśmy na naszej stronie internetowej, zachęcamy do zapoznania się z tekstem.

 

Warto zwrócić uwagę, że dane dziecka w Diia.pl pojawią się już w momencie złożonia wniosku o nadanie dziecku numeru PESEL ze statusem UKR. Instrukcja dodania danych dziecka poniżej 13. roku życia do Diia.pl rodzica znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji. Instrukcja jest dostępna w polskiej oraz ukraińskiej wersji językowej.

 

Jeżeli mają Państwo wątpliwości lub pytania związane z funkcjonowaniem Diia.pl, zmianami w uprawnieniach oraz obowiązkach osób posiadających status UKR, a także innymi kwestiami prawa migracyjnego, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią. 

 

Przygotowali:

Piotr Sawicki
adwokat

Kacper Sołdaczuk
asystent ds. imigracji 

 

udostępnij:

podobne artykuły

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *