Minister spraw wewnętrznych i administracji – oświadczenie dotyczące zwolnienia Polski z opłat relokacyjnych

Oświadczenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczące zwolnienia Polski z opłat relokacyjnych, założonych w unijnym Pakcie Migracyjnym

W dniu 4 marca 2024 r. w Brukseli, Minister Marcin Kierwiński oświadczył, że chce, aby Polska była zwolniona z opłaty relokacyjnej, o której mowa w założeniach Paktu Migracyjnego więcej o celach Paktu można przeczytać w naszym poprzednim wpisie. Zdaniem  Szefa MSWiA  argumentem mającym poprzeć to stanowisko jest fakt, że Polska jest krajem najbardziej pomagającym Ukrainie oraz jej obywatelom. Pakt Migracyjny przewiduje nałożenie od 2026 roku na kraje członkowskie obowiązku wnoszenia opłaty 20 tys. euro za “relokację” migrantów. 

Minister Kierwiński uznał, że poprzedni rząd negocjując Pakt Migracyjny, nie uwzględnił aktualnej sytuacji Polski, jako kraju sąsiadującego bezpośrednio ze zmagającą się z wojną Ukrainą, a w związku z sytuacją Polski mającą miejsce na granicy polsko-białoruskiej powinna zostać w Pakcie uwzględniona jako wyjątkowa. 

Szef MSWiA jednak stanowczo uznał, że w sytuacji, w której Pakt Migracyjny zostanie wdrożony Polska będzie realizować jego postanowienia. 

Więcej na temat stanowiska Polski w sprawie Paktu o Migracji i Azylu we wpisie.

 

Przygotowały: 

Magdalena Gębczyńska
asystent imigracyjny

Liudmyla Bartkiv
starszy doradca imigracyjny

udostępnij:

podobne artykuły

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *