Pakt Migracyjny — sprzeciw Prezesa Rady Ministrów

W dniu 10 kwietnia 2024 r. Parlament Europejski przyjął bardziej rygorystyczne przepisy migracyjne i azylowe po latach wewnętrznego sporu w obliczu rosnącej presji migracyjnej. Przepisy paktu mają wejść w życie w 2026 roku, a Komisja Europejska ma w ciągu najbliższych kilku miesięcy określić, w jaki sposób będą wdrażane.

Premier Donald Tusk podczas ostatniej konferencji potwierdził, że Polska nie zaakceptuje, przewidzianego Paktem, mechanizmu relokacji migrantów wewnątrz UE, który ma odciążyć najbardziej dotknięte migracją państwa na granicach zewnętrznych, a z całą pewnością nie będzie płacić opłaty relokacyjnej o założeniach Paktu Migracyjnego i opłacie relokacyjnej, przeczytać można w jednym z naszych poprzednich  wpisów.

Stanowisko Prezesa Rady Ministrów jest  zgodne z oświadczeniem Ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 4 marca 2024 r., który również nie zgodził się z ideą opłaty relokacyjnej, jak również sprzeciwił się pominięciu wyjątkowej sytuacji Polski w zapisach Paktu Migracyjnego.

Dotychczasowe stanowisko Polski jest niezmienne i stale podtrzymywane przez polski rząd. Głównym argumentem Polski za uzasadnieniem zwolnienia z opłaty relokacyjnej, jest wyjątkowa sytuacja Polski związana z wojną w Ukrainie, jak również sytuacją mającą miejsce na granicy polsko-białoruskiej. 

 

Przygotowała:

Magdalena Gębczyńska
asystent imigracyjny

udostępnij:

podobne artykuły

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *