Nowe zasady zwolnień lekarskich

Okres zwolnień lekarskich – nowe wytyczne GIP

12 kwietnia b.r. Główny Inspektor Pracy wreszcie zweryfikował swoje poglądy w przedmiocie okresu, jaki obejmuje zwolnienie lekarskie. Wprowadzone nowe wytyczne dotyczące zwolnień lekarskich, znacząco zmieniają dotychczasowe podejście GIP do tej tematyki i zaczynają odpowiadać przepisom prawa. Najważniejszą zmianą jest sposób obliczania czasu trwania zwolnienia. Zamiast doby pracowniczej, stosowana będzie, w interpretacji PIP, doba kalendarzowa. Co istotne, zmiana poglądu Inspekcji Pracy nie jest powiązana z żadną zmianą przepisów.

Zwolnienie lekarskie – na ile?

Oznacza to, że zwolnienie na dany dzień obowiązuje jedynie “danego dnia kalendarzowego”, tj. do północy, a dla zmiany obejmującej dwie doby kalendarzowe potrzebne będzie L4 na dwa dni. Ma to szczególne znaczenie dla pracowników z nocnej zmiany.

Zwolnienie lekarskie – planowane zmiany

Planowany jest również szereg innych istotnych zmian. Planowane jest finansowanie przez ZUS wypłacania zasiłku chorobowego od pierwszego dnia zwolnienia (obecnie pierwsze 33/14 dni finansują pracodawcy). Ponadto rządzący rozważają zmianę polegającą na tym, że pracownicy na L4 będą otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 100% – dotychczas było to 80%.  Zmiany te mają nie dotyczyć  zatrudnienia cywilnoprawnego (w tym zakresie możliwy jest inny pakiet zmian). 

Należy pamiętać, że powyższe informacje mają charakter informacyjny i nie stanowią porady prawnej. W przypadku wątpliwości co do interpretacji nowych zasad, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią. Zespół doświadczonych prawników z chęcią podzieli się wiedzą oraz pomoże rozwiązać wszelkie problemy.

 

Przygotowała:

Oleksandra Karpenko
Prawnik imigracyjny

udostępnij:

podobne artykuły

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *