Nowe wzory świadectw pracy od 23 maja 2023 r.

Z uwagi na nowelizację Kodeksu Pracy, nastąpiła potrzeba wydania przepisów wykonawczych przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej uwzględniających zmiany, które zaszły w przepisach prawa pracy. Opublikowano najnowsze rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy. Nowe przepisy weszły w życie dnia 23 maja 2023 r. 

 

W ostatnim czasie dokonano szeregu istotnych zmian w Kodeksie Pracy i przepisach prawa pracy, wliczając to wprowadzenie do kodeksu pracy instytucji pracy zdalnej. O ostatnich nowelizacjach kodeksu pracy pisaliśmy również tutaj oraz tutaj.

 

Nowelizacja skutkuje potrzebą wydania przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej przepisów wykonawczych. W dniu 15 maja opublikowano w Dzienniku Ustaw Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 11 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy. Rozporządzenie w nowym brzmieniu wejdzie w życie dnia 23 maja 2023 r. 

 

Zmiana rozporządzenia jest związana z wprowadzeniem nowych przepisów w Kodeksie Pracy ustanawiających nowe uprawnienia pracowników. Mianowicie dotyczy to przysługującemu pracownikowi zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, możliwości skorzystania z urlopu opiekuńczego, a także wykonywaniu okazjonalnej pracy zdalnej. 

 

Wraz z dniem wejścia w życie zmodyfikowanego rozporządzenia, świadectwo pracy będzie zawierać dodatkową treść dotyczącą wykorzystania przez pracownika powyższych uprawnień. Stąd, w świadectwie pracy będzie zamieszczać się także informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ubezpieczeń społecznych dotyczących: zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej, wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy; urlopu opiekuńczego wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy oraz liczby dni okazjonalnej pracy zdalnej, wykonywanej w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. 

 

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących nowych świadectw pracy, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią. Zespół doświadczonych prawników i doradców migracyjnych z chęcią podzieli się wiedzą oraz pomoże rozwiązać wszelkie problemy. 

 

Przygotował: 

Krzysztof Tkaczuk
aplikant adwokacki 

udostępnij:

podobne artykuły

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *