Zmiany w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Nowelizacją przepisów z dnia 26 kwietnia 2023 r. wprowadzono zmiany w uprawnieniach pracowników, m.in. wyższy zasiłek macierzyński, dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego czy urlop opiekuńczy. 

 

Od 26 kwietnia 2023 r. wysokość zasiłku macierzyńskiego została podwyższona do 100 procent podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 procent podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego. Natomiast, jeżeli wniosek o zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze (tzw. długi wniosek) zostanie złożony do 21 dni po porodzie albo przyjęciu dziecka na wychowanie, zasiłek będzie wynosił 81,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Nie dotyczy to 9 tygodni urlopu rodzicielskiego dla drugiego z rodziców. Za tę część urlopu zasiłek zawsze wynosi 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. W przypadku, gdy nie zostanie wykorzystany ani jeden dzień zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego w wysokości 81,5 proc. w pierwszym roku życia dziecka (na podstawie tzw. długiego wniosku), będzie przysługiwać jednorazowe wyrównanie zasiłku do 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Jednorazowe wyrównanie będzie wypłacane na wniosek. W takiej sytuacji zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego wyniesie 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

 

Osoby pobierające zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego na dzień 26 kwietnia 2023 r., otrzymały prawo do zasiłku na nowych zasadach. Warunkiem podwyższenia kwoty pobieranego zasiłku było złożenie wniosku między 26 kwietnia a 17 maja 2023 r. Osoby, które złożyły taki wniosek w zakreślonym terminie, będą pobierać zasiłek w wyższej wysokości od 26 kwietnia 2023 r. do końca urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego. Analogicznie ma to zastosowanie do osób, które złożyły wniosek o zasiłek macierzyński przed 26 kwietnia 2023 r., lecz jeszcze nie rozpoczęły go pobierać. 

 

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących zasiłków, czy też uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią. Zespół doświadczonych prawników i doradców migracyjnych z chęcią podzieli się wiedzą oraz pomoże rozwiązać wszelkie problemy.

 

Przygotował:

Krzysztof Tkaczuk
aplikant adwokacki 

udostępnij:

podobne artykuły

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *