Zmiany w procedurach wizowych – zapowiedź Ministra Spraw Zagranicznych

Rozpoczęto rozmowy  w aspekcie usprawniania procesów napływu cudzoziemców do Polski, w tym w ramach migracji o charakterze zarobkowym, oraz przeciwdziałania nadużyciom w uzyskiwaniu dokumentów pobytowych w Polsce (m.in. wizy studenckie, wizy pracownicze, zezwolenia na pobyt).

W związku z wykrytymi problemami, zapadła  decyzja o stworzeniu specjalnego komitetu eksperckiego pod nadzorem MSZ, który ma za zadanie przygotować projekt nowej strategii migracyjnej. 

Ma on wypracować rozwiązania, które pomogą wyeliminować zjawisko migracji do Polski cudzoziemców, których faktyczny cel pobytu różni się od tego, który jest deklarowany w procedurach administracyjnych. 

W ocenie Głównego Inspektora Pracy, równolegle z kontrolami organów nadzoru nad warunkami pracy, powinny zostać wprowadzone akcje zapobiegawcze, w tym kampanie informacyjne ujawniające gigantyczne koszty ponoszone przez podmioty w związku z powierzaniem pracy cudzoziemcom z naruszeniem przepisów o legalności zatrudnienia.

Minister Spraw Zagranicznych zapowiedział między innymi zmiany w procedurach wizowych w 2024 roku. Główne planowane zmiany obejmują:

  1. Podniesienie opłat za rozpatrzenie wniosku wizowego przez odpowiednie organy,
  2. Wprowadzenie usprawnień w systemie rezerwacji spotkań w konsulatach,
  3. Modyfikacja programu Poland. Business Harbour.

Czy zapowiadane zmiany pozwolą rozwiązać obecne problemy w polityce migracyjnej? Odpowiedź na to pytanie przyniesie 2024 rok, wraz ze zmianami przepisów. 

 

Przygotowała:
Anastasiia Dovha
starszy doradca ds. migracji

udostępnij:

podobne artykuły

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *