zakladanie-spolek

Założenie i zarządzanie spółką – co obejmuje pomoc kancelarii?

Założenie spółki i późniejsze prowadzenie jej spraw wymaga wiedzy z zakresu różnych dziedzin prawa. Niejednokrotnie nawet doświadczeni biznesmeni mają trudności w odnalezieniu się w nieustannie zmieniających się przepisach. Dlatego aby móc w pełni skupić się na swojej podstawowej działalności, a także prowadzeniu i rozwijaniu biznesu, warto zlecić kwestię założenia spółki oraz późniejszego doradztwa w kwestiach prawnych kancelarii adwokackiej, która specjalizuje się w tego typu czynnościach. Wyjaśniamy, jakie dokładnie zadania obejmuje pomoc kancelarii oferowana spółkom.

Pomoc kancelarii dla spółek

Dynamicznie zmieniające się przepisy dotyczące spółek sprawiają, że wiele takich przedsiębiorstw decyduje się na pomoc kancelarii prawniczej w zakresie prowadzenia swojego biznesu. Jest to wygodne i praktyczne rozwiązanie dedykowane nie tylko firmom, które uczestniczą w postępowaniach sądowych lub administracyjnych, ale również w ich codziennym funkcjonowaniu. Prowadzenie działalności w formie spółki wiąże się bowiem z wieloma czynnościami prawnymi i sporządzaniem dokumentacji oraz pism urzędowych. 

W większych firmach sam dział  kadr lub zasobów ludzkich (HR) stanowi małą komórkę prawniczą. Dlatego warto zorientować się w tym, jaką pomoc dla spółek oferują kancelarie i zastanowić się nad możliwością skorzystania z tej oferty. Omawiamy i przedstawiamy najważniejsze zagadnienia dotyczące pomocy kancelarii dla spółek w zakresie założenia spółki i prowadzenia jej spraw.

Założenie spółki – dlaczego warto skorzystać z pomocy kancelarii?

Założenie spółki jest procesem nieco bardziej skomplikowanym od założenia zwykłej, jednoosobowej działalności gospodarczej. Aby mieć pewność, że wszystkie formalności zostaną dopełnione, korzystnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy kancelarii w zakresie zakładania spółki. Decydując się na taką współpracę warto poszukiwać kancelarii, która specjalizuje się w tego typu sprawach. 

Prawo jest dziedziną tak obszerną, że węższa specjalizacja jest w tym przypadku bardzo dużym atutem. Pozwala bowiem skupić się na przepisach dotyczących określonej dziedziny, np. prawa spółek. Pomoc kancelarii w zakładaniu spółek to również fachowe doradztwo przy wyborze najbardziej korzystnej formy prawno-podatkowej zakładanej działalności. Prawnicy uwzględniają tu nie tylko aspekt finansowy i prawny, ale również potrzeby klientów. Najlepiej jest więc korzystać z pomocy kancelarii, która wsłuchuje się w potrzeby swoich klientów.

Rejestracja spółki wymaga od przedsiębiorcy przygotowania odpowiedniej dokumentacji i dopełnienia licznych obowiązków formalnych. W tym zakresie również nieoceniona może okazać się pomoc kancelarii. Dzięki takiej współpracy proces zakładania spółki będzie nie tylko skuteczny, ale również dużo szybszy. Kancelarie mogą pomóc w założeniu spółki na dwa sposoby. Jeden z nich to założenie spółki w trybie uproszczonym, który polega na rejestracji spółki przez Internet za pośrednictwem systemu S24. Drugą możliwością jest założenie spółki w trybie zwykłym, który polega to na zawarciu stosownej umowy u notariusza.

Kompleksowa pomoc kancelarii w zakresie zarządzania spółką

Pomoc kancelarii oferowana spółkom nie ogranicza się jednak do załatwienia formalności związanych z jej założeniem. Wiedza prawników jest równie przydatna także w procesie zarządzania spółką. Tego typu obsługa spółek obejmuje wsparcie i doradztwo przy jej bieżącej działalności oraz zapewnienie obsługi korporacyjnej

Kancelarie prawnicze oferujące obsługę spółek zajmują się takimi działami, jak przygotowywanie zmian w umowach spółek, opracowywanie dokumentacji dotyczącej zgromadzeń wspólników, akcjonariuszy, a także posiedzeń zarządu i rad nadzorczych. Kancelarie takie pracują również nad przygotowywaniem aktów wewnętrznych, regulujących codzienną działalność poszczególnych organów spółek. 

W ramach współpracy z kancelarią zajmującą się obsługą spółek można liczyć także na profesjonalne doradztwo w zakresie zmiany wysokości kapitału zakładowego, umorzenia udziałów czy wyłączenia wspólnika. Pomoc kancelarii w zakresie zarządzania spółką obejmuje również przygotowywanie uchwał dotyczących umów sprzedaży udziałów czy akcji, zmian w organach spółek oraz przygotowywania wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego. 

Niezależnie od rodzaju i charakteru prowadzonej przez spółkę działalności, warto nawiązać współpracę z kancelarią prawną. Pozwoli to usprawnić pracę całej spółki i skupić się na jej podstawowej działalności polegającej na realizowaniu celów gospodarczych.

udostępnij:

podobne artykuły

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *