Grafika informacyjna kancelarii Sawicki i Wspólnicy dotycząca projektu nowelizacji specustawy dla obywateli Ukrainy. Na tle tkaniny w kolorach niebieskim i żółtym, symbolizujących flagę Ukrainy, umieszczono drewniany młotek sędziowski, który reprezentuje zmiany prawne i decyzje legislacyjne. Tekst na grafice wskazuje na istotne modyfikacje specustawy, które mogą wpłynąć na status prawny i warunki pobytu ukraińskich obywateli w Polsce. Projekt nowelizacji może obejmować zmiany dotyczące legalizacji pobytu, dostępu do rynku pracy oraz świadczeń społecznych. Celem grafiki jest zwrócenie uwagi na nadchodzące zmiany oraz zachęcenie do śledzenia informacji publikowanych przez kancelarię.

Projekt nowelizacji specustawy dla obywateli Ukrainy

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji  w ostatni piątek – 29 marca 2024 roku poinformowało o  przygotowaniu projektu kolejnej nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. 

Projekt stanowi realizację zapowiedzi rządu o konieczności przygotowania kompleksowej nowelizacji ustawy w celu dostosowania jej zapisów do Decyzji Wykonawczej Rady Unii Europejskiej 2023/2409, która zakłada przedłużenie obowiązywania ochrony tymczasowej do dnia 4 marca 2025 r.

Obecnie obowiązujące przepisy polskiej specustawy zakładają przedłużenie legalności pobytu jedynie do dnia 30 czerwca 2024 roku, a więc odmiennie od decyzji  Rady UE. Rząd jeszcze w styczniu bieżącego roku informował także o konieczności uszczelnienia systemu udzielanego wsparcia ukraińskim wysiedleńcom. O prawdopodobieństwie nowelizacji ukraińskiej specustawy, jej przyczynach oraz trwających pracach informowaliśmy w naszym poprzednim wpisie

Zgodnie z informacjami przekazanymi w komunikacie MSWiA, projekt nowelizacji specustawy został już przekazany do Rządowego Centrum Legislacji. Zostanie on wpisany do Wykazu Prac Legislacyjnych, a następnie zgodnie z poprzednimi zapowiedziami rządu, skierowany do konsultacji międzyresortowych oraz społecznych, które zaplanowane zostały na 9 kwietnia br. MSWiA poinformowało, iż według przyjętych założeń, projekt nowelizacji ma trafić do Sejmu jeszcze w kwietniu bieżącego roku.

Szczegółowe rozwiązania projektu nie są jeszcze znane. MSWiA poinformowało jednak o jego głównych założeniach.

  • Zgodnie z projektem noweli, pobyt obywateli Ukrainy, którym nadano numer PESEL UKR będzie legalny do 30 września 2025 roku. Jednocześnie od przyszłego roku będzie możliwa zmiana statusu pobytu z obecnej ochrony tymczasowej na pobyt czasowy na okres 3 lat.
  • Projekt ma objąć zmianę zapisów dotyczących systemu wsparcia w postaci zakwaterowania i wyżywienia uchodźców wojennych z Ukrainy – finansowanie tego wsparcia będzie możliwe jedynie na podstawie podpisanej umowy z właściwym miejscowo wojewodą lub organem samorządowym, działającym na polecenie wojewody. Zmienić mają się też zasady partycypacji w kosztach pobytu oraz wyżywienia w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania.
  • Zmiany obejmą również wygaszenie świadczenia pieniężnego z art. 13 ustawy, związanego z rekompensatą kosztów pobytu i wyżywienia uchodźców wojennych, ponoszonych przez właścicieli lokali prywatnych.
  • Zmienione zostaną przepisy dotyczące obowiązku uczęszczania przez dzieci z Ukrainy do polskiego systemu edukacji.
  • Projektowana zmiana dotyczyć ma także kwestii uznawania kwalifikacji psychologów z Ukrainy – o problemie tym informowaliśmy w naszym poprzednim wpisie.

 

Na szczegółowe informacje dotyczące zmian w specustawie należy jednak poczekać do opublikowania projektu nowelizacji specustawy. Projekt noweli niebawem powinien ukazać się w Rządowym Procesie Legislacyjnym (RPL) Rządowego Centrum Legislacji. Aktualnie oczekujemy na możliwość zapoznania się z treścią projektu nowelizacji. O nadchodzących zmianach będziemy informować na bieżąco.

 

Przygotował:

Piotr Dzieniszewski
asystent imigracyjny

 

udostępnij:

podobne artykuły