
Polska i Pakt migracyjny: Co grozi za niewdrożenie przepisów?
Rzecznik Komisji Europejskiej, Markus Lammert, przypomniał, że Pakt migracyjny, który ma wejść w życie w połowie 2026 roku, będzie obowiązywał wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. W przypadku, gdy jakiekolwiek państwo nie wdroży jego przepisów, Komisja podejmie odpowiednie działania. Polska, która do tej pory nie przedstawiła planu implementacji przepisów w Brukseli, staje przed możliwością sankcji.
Na spotkaniu w lutym 2025 roku w Gdańsku z przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen, premier Donald Tusk wyraźnie zaznaczył, że Polska nie zamierza implementować Paktu migracyjnego w sposób, który prowadziłby do przyjęcia większej liczby migrantów. Minister spraw wewnętrznych, Tomasz Siemoniak, również wskazał, że wprowadzenie zmian legislacyjnych w Polsce jest w tej chwili niemożliwe.
Markus Lammert podkreślił, że Pakt migracyjny uwzględnia specyficzne sytuacje migracyjne poszczególnych krajów, zapewniając niezbędną elastyczność w dostosowywaniu przepisów do różnych potrzeb. Zawiera on m.in. mechanizm solidarnościowy, który ma na celu wsparcie państw członkowskich najbardziej narażonych na presję migracyjną.
W przypadku opóźnienia we wdrażaniu przepisów lub ich podważania, Komisja Europejska może podjąć niezbędne środki, w tym uruchomić procedurę naruszeniową. Taka procedura może prowadzić do skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Pakt migracyjny wprowadza mechanizm obowiązkowej solidarności między państwami członkowskimi, który obejmuje rozlokowanie co najmniej 30 tysięcy migrantów rocznie. Państwa, które odmówią rozpatrzenia wniosków ochronę międzynarodową, będą zobowiązane zapłacić karę w wysokości 20 tysięcy euro za każdy nierozpatrzony wniosek lub zaproponować alternatywne środki solidarnościowe. Regulacje uwzględniają również sytuację krajów pod dużą presją migracyjną, oferując pomoc państwom mniej obciążonym.
Rzeczniczka Komisji Europejskiej, Paula Pinho, zaznaczyła, że choć Pakt migracyjny jeszcze nie wszedł w życie, współpraca z państwami członkowskimi nad jego implementacją jest w toku. Pinho podkreśliła, że jest za wcześnie na wszczynanie procedur naruszeniowych, ale Komisja pozostaje w bliskim kontakcie z Polską w tej sprawie.
Polska stoi teraz przed wyzwaniem wdrożenia przepisów Paktu migracyjnego, które mogą wpłynąć na przyszłe zarządzanie migracją w Unii Europejskiej. Jeżeli Polska nie spełni wymogów, Komisja Europejska będzie zmuszona podjąć dalsze kroki, w tym procedury prawne.
Wpisy o podobnej tematyce:
- Stanowisko Komitetu Badań nad Migracjami PAN i Komitetu Nauk
demograficznych w sprawie krajowej strategii migracyjnej - Polska wprowadzi nową strategię migracyjną: odpowiedź na rosnące wyzwania gospodarcze i społeczne
- Pakt Migracyjny: Kontrowersje, wyzwania i potencjalne rozwiązania
- Pakt o Migracji i Azylu – stanowisko Polski w sprawie aktów legislacyjnych
- Minister spraw wewnętrznych i administracji – oświadczenie dotyczące zwolnienia Polski z opłat relokacyjnych
Przygotowała:
Magdalena Cieślikowska
prawnik imigracyjny
Najnowsze komentarze