Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku

Nowy rok kalendarzowy zapowiada wiele korzystnych dla pracowników zmian w polskim ustawodawstwie. Poza planowanym wdrożeniem do Kodeksu pracy mechanizmów unijnej dyrektywy “work-life balance” rząd zasygnalizował, że w ciągu jednego roku mogą nas czekać dwukrotna podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej. Pierwsza taka zmiana może nastąpić już 1 stycznia, zaś druga podwyżka miałaby nastąpić 1 lipca. 

Czytaj też: Nowelizacja Kodeksu pracy w 2023 roku

Mimo kontrowersji dotyczących wpływu takich podwyżek na polską gospodarkę przy obecnym stanie inflacji, warto już teraz zapoznać się z zaplanowanymi zmianami.

Nowa wysokość płacy minimalnej

Obecnie minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 3010 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa – 19,70 zł brutto. 

Od 1 stycznia 2023 r. zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów minimalne wynagrodzenie wzrośnie do kwoty 3490 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa do 22,80 zł brutto. 

Od 1 lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 3600  zł brutto, a minimalna stawka godzinowa do 23,50 zł brutto. Oznacza to, że ostatecznie w drugiej połowie 2023 r. minimalne wynagrodzenie będzie wyższe o 590 zł brutto w skali miesięcznej i 3,80 zł brutto w skali godzinowej w stosunku do 2022 r.

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących wynagrodzenia za pracę oraz stawek minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnego wynagrodzenia godzinowego zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Sawicki i Wspólnicy. Doświadczeni prawnicy odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące nadchodzących podwyżek minimalnego wynagrodzenia.

 

Przygotował:

Karina Stepanian
młodszy prawnik

udostępnij:

podobne artykuły

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *