Dziewięć państw UE otrzymuje wsparcie techniczne na rzecz wdrożenia Paktu Migracyjnego
Po zatwierdzeniu Paktu Migracyjnego przez Radę UE w maju bieżącego roku rozpoczął się dwuletni okres przejściowy w celu przygotowania jego wejścia w życie. W tym okresie Komisja Europejska będzie monitorowała postępy w zakresie wspólnego planu wdrażania w państwach członkowskich i przestawiała sprawozdania Parlamentowi Europejskiemu i Radzie.
W celu udzielenia pomocy w przygotowaniu krajowych planów wdrażania w ustalonym terminie tj. do 12 grudnia 2024 roku, Komisja Europejska ogłosiła specjalne zaproszenie do składania wniosków w ramach unijnego Instrumentu Wsparcia Technicznego (ang. Technical Support Instrument – TSI). Instrument ten ma na celu ukierunkowywać kraje w szczególności w takich obszarach jak procedury azylowe, kontrola przesiewowa, zarządzanie migracjami, integracja, zewnętrzny wymiar migracji oraz strategiczne wykorzystanie funduszy UE.
Belgia, Czechy, Niemcy, Estonia, Grecja, Włochy, Portugalia i Rumunia złożyły wnioski i będą teraz otrzymywać dostosowaną do potrzeb wiedzę fachową przez cztery miesiące, do końca listopada 2024 roku. Ze wsparcia skorzysta również Irlandia, która oficjalnie przystąpiła do Paktu Migracyjnego, nie mając automatycznego obowiązku uczestniczenia we wspólnej polityce azylowej.
Zgodnie z komunikatem Komisji Europejskiej Instrument Wsparcia Technicznego oferuje państwom członkowskim m.in. następujące środki wsparcia:
- Analiza sytuacyjna w celu określenia potrzeb i luk w polityce.
- Platforma do mapowania i wymiany dobrych praktyk.
- Planowanie strategiczne i opracowywanie działań we współpracy z zainteresowanymi stronami.
- Zalecenia dotyczące ram prawnych i regulacyjnych.
- Oceny zdolności operacyjnych w celu wdrożenia elementów Paktu Migracyjnego.
- Koordynacja polityki i struktury wymiany informacji.
- Wzmocnienie mechanizmu monitorowania i oceny.
- Cyfryzacja procedur i dostęp do usług.
- Budowanie zdolności instytucjonalnych w celu zarządzania nowymi strategiami politycznymi i funduszami UE.
- Opracowanie strategii komunikacyjnej i rozpowszechnianie reform.
TSI powinien uzupełnić inne finansowania unijne i wsparcie operacyjnego ze strony agencji UE dla zapewnienia spójnego i kompleksowego system wsparcia we wdrażaniu Paktu Migracyjnego w UE.
Przygotowała:
Liudmyla Bartkiv
starszy doradca imigracyjny