Polskie prawo jazdy – obowiązkowe dla wszystkich od 17 czerwca 2024 r.

Zmiany w przepisach o transporcie drogowym – kogo dotyczą?

17 czerwca 2024 r. w życie wchodzi nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, zgodnie z którą kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach aplikacji mobilnych będą musieli legitymować się polskim prawem jazdy. Planowane zmiany będą najbardziej dotkliwe dla dominujących na rynku firm, jak Uber, Bolt, czy FreeNow, które zatrudniają przeważnie zagranicznych kierowców. 

 

Nowe obowiązki zagranicznych kierowców

Wymiana zagranicznego dokumentu na polski będzie możliwa wyłącznie po zaliczeniu egzaminu teoretycznego. Dotyczy to każdej osoby legitymującej się zagranicznym prawem jazdy, chyba że wydał je kraj należący do UE lub EFTA – wówczas taka osoba nie musi podchodzić do egzaminu. Natomiast do spełnienia pozostaje kolejny warunek, którym jest co najmniej 185-dniowy pobyt w Polsce.

Skutki zmian w przepisach 

Wprowadzenie powyższego wymogu niesie za sobą dwojakie skutki. Nowelizacja zakłada wpisanie każdego kierowcy oferującego odpłatny przejazd do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Ma to przyczynić się do efektywniejszej rejestracji wykroczeń drogowych, za które zagraniczni kierowcy będą otrzymywać nie tylko mandaty, lecz także punkty karne. Skutkiem odmowy przyjęcia mandatu lub nieuiszczenia grzywny będzie przyspieszone skierowanie wniosku o ukaranie do sądu, który może zarządzić zatrzymanie paszportu lub innego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy na czas wykonania kary, pod rygorem zastępczej kary aresztu. 

Z drugiej zaś strony nowe wymogi mogą negatywnie wpłynąć na branżę przewozu osób. Czas oczekiwania na wymianę prawa jazdy spowoduje okresowe zmniejszenie się liczby kierowców, a co za tym idzie – dłuższy czas oczekiwania przez pasażerów lub wzrost cen przejazdu.

 

Zaostrzone kary dla kierowców i firm 

Znowelizowana ustawa przewiduje również zaostrzenie kar dla kierowców oraz firm oferujących odpłatny przewóz osób, którzy nie zastosują się do nowych wymogów.  Nadchodzące zmiany resort infrastruktury uzasadnia bezpieczeństwem pasażerów oraz wyeliminowaniem z polskich dróg kierowców niespełniających określonych wymagań oraz stanowiących poważne zagrożenie.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań lub wątpliwości związanych z problematyką wymiany prawa jazdy zapraszamy do kontaktu z Kancelarią. Zespół doświadczonych prawników, udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania oferując profesjonalną pomoc prawną. Korzystając z usług Kancelarii, mogą Państwo liczyć na profesjonalizm, rzetelność i zaangażowanie na każdym etapie współpracy.

 

Przygotowała:

Anna Myszko
asystentka imigracyjna

udostępnij:

podobne artykuły

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *