Polska objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej

Od 1 stycznia 2025 roku Polska objęła rotacyjną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, przejmując tę funkcję od Węgier. Będzie to już druga taka prezydencja w historii naszego członkostwa w UE – poprzednia miała miejsce w 2011 roku. W związku z tym polski rząd intensywnie przygotowuje się do tego półrocznego okresu, wyznaczając kluczowe priorytety, które mają stanowić fundament działań na arenie unijnej.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak podczas konferencji prasowej 23 grudnia 2024 roku przedstawił trzy najważniejsze obszary działań resortu w ramach prezydencji. Jak podkreślił, „naszym celem jest mocny, wspólny start z ważnymi kwestiami dotyczącymi wszystkich obywateli UE”.

Kluczowe priorytety prezydencji

Pierwszym priorytetem będzie przeciwdziałanie nieuregulowanej migracji. Polska chce skupić się na wzmocnieniu granic zewnętrznych UE, skuteczniejszym powrocie migrantów do państw pochodzenia oraz walce z przemytem ludzi i instrumentalizacją migracji. Istotne będzie także zdefiniowanie bezpiecznych krajów trzecich i przeciwdziałanie pierwotnym przyczynom migracji.

Drugim filarem działań MSWiA będzie walka z przestępczością zorganizowaną oraz zagrożeniami dla bezpieczeństwa wewnętrznego. Polska planuje intensywnie pracować nad przeciwdziałaniem handlowi ludźmi, przemytowi broni i narkotyków, a także zagrożeniom hybrydowym i cyberbezpieczeństwem. Minister Siemoniak podkreślił również znaczenie wzmocnienia współpracy w ramach EUROPOL-u oraz lepszej wymiany informacji między państwami członkowskimi.

Trzecim kluczowym priorytetem będzie poprawa zdolności UE i państw członkowskich w zakresie ochrony ludności oraz pomocy humanitarnej. W kontekście wojny w Ukrainie i rosnących zagrożeń, Polska zamierza skupić się na efektywniejszym zarządzaniu kryzysami, koordynacji działań w Unii oraz wsparciu Ukrainy w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.

Szansa na realne zmiany

Jak zaznaczył wiceminister Maciej Duszczyk, Polska planuje aktywnie działać na rzecz dostosowania polityki migracyjnej UE do aktualnych wyzwań. Już w styczniu planowana jest dyskusja nad innowacyjnymi rozwiązaniami, a na początku marca Komisja Europejska ma przedstawić projekt aktu prawnego dotyczącego dobrowolnych powrotów i deportacji. Równocześnie Polska będzie podejmować działania na rzecz ochrony granic zewnętrznych UE oraz dyskutować nad przyszłością dyrektyw dotyczących uchodźców wojennych, w szczególności tych z Ukrainy.

W obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego polska prezydencja ma skupić się na zwalczaniu przestępczości zorganizowanej w Internecie, ze szczególnym uwzględnieniem cyberzagrożeń oraz wpływu zagranicznych państw na procesy demokratyczne w Unii.

Wyzwanie i szansa

Rotacyjna prezydencja w Radzie UE to zarówno wyzwanie, jak i ogromna szansa na wprowadzenie istotnych zmian w funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Polska, jako lider działań w tym okresie, będzie miała wyjątkową okazję, aby wyznaczyć nowe kierunki rozwoju i zapewnić większe bezpieczeństwo oraz lepszą współpracę między państwami członkowskimi. Jak podkreślił minister Siemoniak, „przed nami bardzo duży wysiłek, ale również wielka szansa na wzmocnienie Unii i realizację kluczowych priorytetów”.

 

Przygotowała:
Magdalena Cieślikowska
prawnik imigracyjny

udostępnij:

podobne artykuły