Tło z zielonym papierem rozerwanym na środku, odsłaniającym napis 'Reform', symbolizującym zmiany i nowe regulacje. Na granatowym tle widnieje tekst 'PIP: reform ciąg dalszy - pierwsza kontrola bez kary?'. Grafika nawiązuje do reform wprowadzanych przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP) oraz nowego podejścia do kontroli, co jest istotnym obszarem działalności Kancelarii Adwokackiej Sawicki i Wspólnicy w zakresie prawa pracy i doradztwa dla pracodawców.

PIP: reform ciąg dalszy – pierwsza kontrola bez kary?

W artykule pt. PIP z nowymi uprawnieniami podczas kontroli przybliżyliśmy kwestię planowanych zmian w zakresie uzyskiwania przez inspektora upoważnienia do przeprowadzanej kontroli. Komunikatem z dnia 29 lipca 2024 r. Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) zapowiedziała kolejne reformy. Podczas pierwszej kontroli przeprowadzanej w zakładzie pracy nie zostałaby nałożona kara, a sama kontrola mogłaby zostać przeprowadzona zdalnie. 

Aby utrzymać odpowiedni poziom kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy oraz BHP na szybko rozwijającym się rynku pracy, Inspekcja opracowuje reformę, która ma na celu modernizację i usprawnienie swoich działań. Reforma ma w sposób pozytywny wpłynąć zarówno na inspektorów jak i kontrolowanych pracodawców i zatrudnionych przez nich pracowników. Przewidywane jest skrócenie czasu rozstrzygania spraw oraz przyspieszenie rozpoczęcia czynności kontrolnych. 

Prewencja zamiast kary

Postulowana pierwsza kontrola bez kary miałaby polegać na tym, że zakład pracy dobrowolnie zaprosiłby inspektora PIP celem zaopiniowania sytuacji dostosowania się do przepisów prawa oraz BHP. W ten sposób pracodawcy otrzymaliby możliwość zasięgnięcia praktycznych rad i wskazówek od wyspecjalizowanego organu. Natomiast dla pracowników stanowiłoby to gwarancję przestrzegania jego praw przez pracodawcę.

Nowa forma kontroli

PIP planuje stworzyć warunki umożliwiające przeprowadzanie kontroli pracodawcy w formie zdalnej. W tym celu  trwają prace m.in. nad wprowadzeniem elektronicznej legitymacji inspektora. Taki dokument umożliwiłby podpisywanie protokołu kontroli kwalifikowanym podpisem elektronicznym zamiast podpisem odręcznym.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań lub wątpliwości związanych z tematyką prawa pracy zapraszamy do kontaktu z Kancelarią. Zespół doświadczonych prawników, udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania oferując profesjonalną pomoc prawną. Korzystając z usług Kancelarii, mogą Państwo liczyć na profesjonalizm, rzetelność i zaangażowanie na każdym etapie współpracy.

 

Przygotowała:

Anna Myszko
asystentka imigracyjna

udostępnij:

podobne artykuły