Nowe wymagania BHP – monitory i soczewki kontaktowe dla pracowników

Nowelizacja przepisów

17 listopada 2023 r. weszła w życie nowelizacja przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Nowelizacja wprowadza rozwiązania korzystne dla pracowników i dodatkowe koszty dla pracodawców.

 

Monitor lub podstawka oraz klawiatura i mysz od pracodawcy

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek zapewnienia przez pracodawcę dla każdego pracownika pracującego na laptopie przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy dodatkowego monitora ekranowego lub podstawki, zapewniających ustawienie ekranu tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu. Oprócz monitora pracodawcy zobowiązani będą do zapewnienia dodatkowej klawiatury i myszy.

 

Nie tylko okulary – refundacja szkieł kontaktowych

Dotąd pracodawca był zobowiązany do zapewnienia okularów korygujących pracownikowi ze stwierdzoną wadą wzroku. Po nowelizacji przepisów pracodawca będzie ma obowiązek zapewnienia refundacji również szkieł kontaktowych. 

O refundację może ubiegać się pracownik, który spędza przed monitorem ekranowym co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Za pracę przed monitorem ekranowym uważa się nie tylko pracę na komputerze stacjonarnym lub laptopie, ale także smartfonie, tablecie i innych urządzeniach tego typu.

 

Monitory i soczewki kontaktowe – od kiedy i dla kogo?

Konieczność zapewnienia monitora ekranowego lub podstawki oraz myszki i klawiatury, a także dofinansowania do soczewek kontaktowych dotyczy pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie mogą o nie ubiegać się osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych tj. umowy zlecenia, umowy o dzieło, czy też tzw. umowy “B2B”.

Pracodawcy na dostosowanie stanowisk pracy do wymagań, które wynikają z nowelizacji przepisów dotyczących BHP mają 6 miesięcy.

Jeśli potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z prawem pracy zachęcamy do skontaktowania się z naszą kancelarią. Jesteśmy gotowi służyć pomocą i udzielić wszelkich niezbędnych informacji w tym zakresie.

 

Przygotowali:

Piotr Sawicki
adwokat

Paulina Sochań
aplikantka radcowska

udostępnij:

podobne artykuły

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *