Grupa studentów siedzących na trawie z książkami, tabletami i notatnikami, symbolizująca międzynarodową edukację i współpracę akademicką. Na jasnym tle znajduje się tekst 'Zaostrzenie wytycznych wizowych dla zagranicznych studentów'. Grafika nawiązuje do zmian w regulacjach wizowych dla studentów z zagranicy, co jest istotne w procesach migracyjnych i edukacyjnych, w obszarze którego specjalizuje się Kancelaria Adwokacka Sawicki i Wspólnicy, wspierając cudzoziemców w legalizacji pobytu

Zaostrzenie wytycznych wizowych dla zagranicznych studentów

Niemalże przed rozpoczęciem roku akademickiego Ministerstwo Spraw Zagranicznych na podstawie ustawy Prawo konsularne podejmuje kroki w celu uregulowania procedur wydawania wiz, w tym wiz dla studentów. Opublikowane wytyczne nie zmieniają oraz nie wprowadzają żadnych dodatkowych regulacji prawnych, jedynie opracowują zasady obowiązującego prawa, m.in. dotyczące sprawdzania wiarygodności cudzoziemców ubiegających się o dany typ wizy. Dla zapewnienia jednolitej praktyki w polskich urzędach konsularnych wytyczne takie są regularnie wydawane przez MSZ. 

Czynnikiem, który skłonił do podjęcia przedstawionych kroków, był fakt nadużywania wiz studenckich. Jak wynika z dotychczasowej praktyki, instrument ten zbyt często wykorzystywał się dla dalszego zatrudnienia domniemanych studentów, którzy co do zasady nigdy nie podejmowały studiów w Polsce, a jedynie wykorzystywali taki typ wizy jako narzędzie uproszczonego dostępu do strefy Schengen oraz do podjęcia pracy. 

Placówki dyplomatyczne RP m.in. Algierii, Iraku, New Delhi i Etiopii opublikowali na swoich stronach informacje o istotnym instrumencie weryfikacyjnym: każdy przyszły student pierwszego stopnia w Polsce będzie zobowiązany do posiadania uznania swojego świadectwa ukończenia szkoły średniej od polskiego kuratorium oświaty. 

O nadużywaniu systemu wiz studenckich świadczy fakt, że w niektórych uczelniach niepublicznych odsetek cudzoziemców w ogólnej liczbie studentów przekracza 50%. A dodatkowym potwierdzeniem nadużywania wizy studenckiej jest to, że ok. 40% studentów zostaje skreślona z listy studentów po I roku studiów. Tyczy się to głównie cudzoziemców pochodzących w głównej mierze z państw trzecich charakteryzujących się wysokim ryzykiem migracyjnym.

 

Przygotowała:

Maria Stempel
Prawnik imigracyjny 

udostępnij:

podobne artykuły