Ciężarna kobieta w beżowym swetrze siedząca przy biurku, pisząca w notatniku, co symbolizuje aktywne planowanie czasu przed narodzinami dziecka. Na dole obrazu znajduje się tekst: „Urlop macierzyński – może być dłuższy o 15 tygodni” na granatowym tle, co podkreśla pozytywne zmiany w przepisach dotyczących urlopów rodzicielskich. W lewym górnym rogu widoczne jest logo kancelarii Sawicki i Wspólnicy, specjalizującej się w prawie pracy, w tym w kwestiach związanych z urlopami macierzyńskimi i rodzicielskimi.

Urlop rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie ma zostać wydłużony nawet o 15 tygodni

Zgodnie z projektem ustawy wydłużającej urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach, urlop rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie ma zostać wydłużony nawet o 15 tygodni.

Do dłuższego urlopu macierzyńskiego uprawnieni będą pracownicy — rodzice dzieci urodzonych przed ukończeniem 36 tygodnia ciąży oraz dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Obowiązywać ma zasada tydzień za tydzień — tydzień dodatkowego urlopu za tydzień pobytu dziecka w szpitalu.

Zaskoczeniem jest jednak fakt, że maksymalna długość dodatkowego urlopu nie będzie jednakowa dla wszystkich. Ustawa zakłada, że:

  • rodzice dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g będą mogli skorzystać nawet z 15 tygodni dodatkowego urlopu;
  • rodzicom dziecka urodzonego pomiędzy 28. a 36. tygodniem ciąży z masą urodzeniową większą niż 1000 g będzie przysługiwać do ośmiu tygodni dodatkowego urlopu;
  • dłuższy urlop macierzyński — w wymiarze do ośmiu tygodni — przysługiwać będzie także rodzicom dziecka, które urodzi się po ukończeniu 36. tygodnia ciąży i będzie wymagało hospitalizacji. Pobyt dziecka w szpitalu będzie musiał wynosić przynajmniej dwa kolejne dni w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie.

Przy ustalaniu wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego okresy pobytu dziecka w szpitalu będą się sumowały, a niepełny tydzień zostanie zostanie zaokrąglony w górę do pełnego tygodnia. W ustawie zapisano szczegółowe zasady dodatkowego urlopu:

  • będzie on mógł zostać wykorzystany bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (a przed rodzicielskim);
  • nie będzie obowiązkowy, a udzielany na wniosek;
  • od rodziców będzie zależeć, kto z niego skorzysta — czy ojciec, czy matka;
  • będzie pełnopłatny;
  • pracownik (poza sytuacjami wyjątkowymi) będzie chroniony przed zwolnieniem — do dodatkowego urlopu macierzyńskiego stosowane będą bowiem przepisy ochronne związane z korzystaniem z uprawnień rodzicielskich.

Resort podkreśla, że dodatkowy urlop macierzyński ma należeć się także: funkcjonariuszom m.in. służby celno-skarbowej, policji, straży pożarnej, kontrwywiadu wojskowego i służby wywiadu wojskowego, straży granicznej, straży marszałkowskiej, służby więziennej, Służby Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a także żołnierzom zawodowym i nauczycielom.

Ustawa może zostać wprowadzona najwcześniej z początkiem 2025 roku.

Przygotowała:
Magdalena Gębczyńska
asystent imigracyjny

udostępnij:

podobne artykuły