Grafika informacyjna podzielona na dwie części. Po lewej stronie znajduje się granatowe tło z wyraźnym białym napisem: „Senacka wizja ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców”, a nad nim logo kancelarii Sawicki i Wspólnicy, specjalizującej się w prawie migracyjnym, HR i zatrudnieniu. Po prawej stronie przedstawiono zdjęcie gmachu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie, wykonane w słoneczny dzień – z widoczną biało-czerwoną flagą na dachu budynku. Kancelaria aktywnie śledzi proces legislacyjny związany z kształtowaniem przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców i wspiera klientów w ich wdrażaniu. Eksperci kancelarii doradzają pracodawcom w zakresie zezwoleń na pracę, optymalizacji procesów kadrowych i zgodności z aktualnymi oraz planowanymi regulacjami prawa polskiego i unijnego.

Senacka wizja ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców

Była w Senacie, a teraz wróciła do Sejmu. Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom jest częścią Krajowego Planu Odbudowy i ma na celu chronić lokalny rynek pracy w obliczu rosnącego napływu obcokrajowców chcących pracować w Polsce. Na temat rządowej wizji bezpieczeństwa i legalności zatrudnienia od miesięcy prowadzona jest aktywna debata, szczególnie w zakresie konstytucyjności projektowanych zmian. Po tym jak Sejm przekazał projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom do Senatu, kontrowersje wywołała spora liczba zapisów. Po zakończeniu prac Senatu w dniu 13 marca 2025 roku sytuacja jednak się zmieniła.

Do najważniejszych poprawek, które wyższa izba parlamentu wprowadziła do Ustawy, należy zaliczyć m.in:

  • nadanie agencji pracy tymczasowej uprawnień do zawierania umów cywilnoprawnych,
  • odrzucenie propozycji podwyższenia kar dla pracodawców za nieprzestrzeganie przepisów prawa pracy,
  • uniemożliwienie Państwowej Inspekcji Pracy i Straży Granicznej przeprowadzania kontroli krzyżowych w miejscu pracy,
  • wprowadzenie wymogu dołączenia do wniosku o wydanie cudzoziemcowi zezwolenia na pracę informacji na temat karalności tego cudzoziemca.

Warto zaznaczyć, że Senat uwzględnił głos przedsiębiorców w zakresie możliwości powierzenia pracy przez agencje pracy tymczasowej na podstawie umowy cywilnoprawnej. Z projektu usunięto więc zapis zobowiązujący agencje pracy tymczasowej do zawierania umowy o pracę z pracownikami tymczasowymi. W opinii publicznej stanowił on nieuzasadnioną ingerencję w zasadę swobody umów oraz w perspektywie mógłby prowadzić do poszerzenia szarej strefy. Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule pt. Pracodawcy apelują o rezygnację z obowiązkowej umowy o pracę tymczasową dla cudzoziemców.

Ustawa po poprawkach senackich wróciła do Sejmu, gdzie 19 i 20 marca 2025 roku posłowie będą decydowali o jej ostatecznym kształcie. Jeśli Sejm uwzględni poprawki Senatu, będzi to mogło mieć kluczowy wpływ na rynek pracy w Polsce pod względem jego ochrony, bezpieczeństwa oraz legalności odbywających się na nim procesów zatrudniania cudzoziemców.

udostępnij:

podobne artykuły