
Rządowa strategia współpracy z Polonia i Polakami za granicą została przyjęta
Stworzyć globalną sieć oddziaływania Polaków mieszkających za granicą oraz osób polskiego pochodzenia. To cel Rządowej strategii współpracy z Polonią i Polakami za granicą na lata 2025-2030. W sprawie przyjęcia przedłożonego przez Ministra Spraw Zagranicznych dokumentu Rada Ministrów 1 kwietnia 2025 roku podjęła uchwałę. Polonia wkracza w erę kształtowaną przez nowe priorytety.
„Nie damy pogrześć mowy” – język polski na pierwszym miejscu
W tym celu zaplanowano m.in. stworzenie ramy programowej nauczania języka polskiego poza granicami kraju oraz przygotowanie materiałów dydaktycznych dostosowanych do potrzeb osób zainteresowanych nauką języka polskiego. Poznawanie polskiej kultury, tradycji i historii będzie się odbywało zarówno w formie tradycyjnej, jak i z wykorzystaniem nowych technologii (kursy online, cyfrowe narzędzia do samodzielnej nauki). Ponadto zostanie wdrożona oferta rozwoju zawodowego dla lektorów języka polskiego pracujących za granicą.
Powrót do korzeni – polityka powrotowa na drugim miejscu
W tym zakresie położono nacisk na rozwój kontaktów z osobami polskiego pochodzenia i ich motywowaniu do powrotów. Będzie kontynuowane wsparcie młodzieży polonijnej podejmującej studia na polskich uczelniach, a mobilność zawodowa zostanie zapewniona za pomocą ułatwień administracyjnych, podatkowych oraz integracyjnych. W tym priorytecie mieści się również intensyfikacja rozwiązań w zakresie repatriacji i Karty Polaka.
Mosty między krajami – dwukierunkowa integracja na trzecim miejscu
Włączenie w życie społeczne kraju zamieszkania przy jednoczesnym podtrzymywaniu relacji z Polską, czyli właśnie dwukierunkowa integracja będzie realizowana poprzez edukację obywatelską, patriotyczną i tożsamościową. Wdrożone w ramach strategicznego priorytetu projekty będą przede wszystkim nakierowane na przeciwdziałanie dezinformacji i budowanie pozytywnego wizerunku Polski w świecie.
Alternatywny sponsoring – instrumenty finansowania Polonii na czwartym miejscu
W priorytecie jest zbudowanie zdolności organizacji polonijnych w zakresie samodzielnego pozyskiwania lokalnych środków finansowych, partnerów oraz sponsoringów. Planowane jest stworzenie bazy informacyjnej gromadzącej alternatywne źródła finansowania.
Kultura na uchodźstwie – tożsamość i dziedzictwo na piątym miejscu
Podtrzymanie tożsamości, więzi z krajem oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego będzie wiązało się z ochroną i opieką nad miejscami pamięci, obiektami polskiego dziedzictwa kulturowego znajdującymi się za granicą.
Ręka w potrzebie – wsparcie społeczno-humanitarne na szóstym miejscu
W tym celu zostaną podjęte działania monitorujące przypadki wykluczenia społecznego Polaków za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem osób w kryzysie bezdomności. Ponadto zaplanowano szerokie działania zapobiegające porwaniom rodzicielskim, w tym edukacja w zakresie wsparcia, sądowych aspektów oraz procedury powrotu.
Polonia ambasadorem Polski – promocja turystyczna na siódmym miejscu
Upowszechnianie za granicą ofert podróży do Polski będzie służyło promocji kraju jako potencjalnej destynacji turystycznej. W tym celu zostanie wzmocniona współpraca z ambasadami i konsulatami, Instytutami Polskimi, towarzystwami przyjaźni oraz organizacjami i stowarzyszeniami polonijnymi. Działania przyjmą formę organizacji wystaw, stoisk, prezentacji, reklamy w mediach.
Szerzej na temat tzw. strategii polonijnej pisaliśmy w artykule pt. Strategia polonijna na lata 2025-2030: priorytety, odpowiedzialność, legislacja. A pełna treść Rządowej strategii współpracy z Polonią i Polakami za granicą na lata 2025-2030 jest dostępna na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Przygotowała:
Anna Myszko
prawniczka imigracyjna
Najnowsze komentarze