Rząd przyjął nowe przepisy dotyczące repatriacji – więcej Polaków wróci do kraju

Rada Ministrów zatwierdziła projekt ustawy o zmianie ustawy o repatriacji oraz niektórych innych ustaw, który został przedłożony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nowe przepisy mają uszczelnić dotychczasowe regulacje, by zagwarantować, że z procedury repatriacyjnej będą mogły korzystać wyłącznie osoby posiadające polskie pochodzenie. Chodzi o potomków Polaków, którzy zostali przymusowo wysiedleni na wschód przez władze Związku Radzieckiego – głównie do azjatyckiej części tego państwa.

Nowelizacja ustawy ma nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo procesu, ale również uprościć i przyspieszyć procedury administracyjne. Czas na rozpatrzenie wniosku o repatriację zostanie wydłużony do 6 miesięcy, co ma umożliwić dokładniejszą weryfikację kandydatów. Zmiany obejmują również szersze uznanie źródeł utrzymania osób starających się o repatriację – będą mogły to być nie tylko umowy o pracę, ale też umowy zlecenia, o dzieło czy inne udokumentowane dochody. Uproszczone zostaną również procedury przyznawania jednorazowej pomocy finansowej, co pozwoli szybciej udzielić wsparcia osobom osiedlającym się w Polsce.

Znacząco zwiększono także finansowanie programu. Limit wydatków państwa na repatriację w latach 2025–2026 wzrośnie o 35 milionów złotych rocznie. Oznacza to, że Polska będzie mogła rocznie przyjąć nawet 900–1000 repatriantów, podczas gdy obecnie możliwości finansowe pozwalają na sprowadzenie około 600–700 osób. Według danych MSWiA, na repatriację czeka około 8 tysięcy osób, które złożyły już wnioski w polskich konsulatach – głównie w Kazachstanie.

Planowany termin wejścia w życie nowych przepisów to 1 lipca 2025 roku, natomiast regulacje dotyczące zmian w organizacji wypłat pomocy finansowej zaczną mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku. Reforma ma ułatwić powrót do ojczyzny osobom, które mimo trudnej historii i wielu lat spędzonych za granicą, wciąż czują się Polakami i chcą odbudować swoje życie w kraju przodków.

 

Przygotowała:
Magdalena Cieślikowska
prawnik imigracyjny

udostępnij:

podobne artykuły