Grafika z tekstem na jasnobrązowym tle 'Petycja o dodatkowy urlop trafiła do MRPiPS', wraz z informacją o propozycji zmian w Kodeksie pracy dotyczących urlopu. Na górze widoczny jest napis 'Dodatkowy urlop'. Grafika nawiązuje do kwestii prawnych związanych z regulacjami urlopowymi, co wpisuje się w specjalizację Kancelarii Adwokackiej Sawicki i Wspólnicy w zakresie doradztwa dotyczącego prawa pracy i praw pracowników.

Petycja o dodatkowy urlop trafiła do MRPiPS

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) trafiła petycja, aby wprowadzić zmiany w przepisach Kodeksu pracy dotyczących urlopu. Proponowane zmiany miałaby przyznawać dodatkowy urlop niektórym pracownikom. Zdaniem autorów pomysłu takie rozwiązanie przyczyniłoby się do poprawy zdrowia oraz oddaliły perspektywę przejścia na emeryturę. Propozycja jednak może zostać uznana za dyskryminującą. 

Dodatkowy urlop – propozycje zmian 

Wśród postulatów petycji wysłanej do MRPIPS znalazły się następujące propozycje zmian:

  • limit 26 dni urlopu wypoczynkowego dla wszystkich pracowników,
  • czas pracy osób z wieloletnim stażem skrócony do 35 godzin tygodniowo,
  • wydłużenie urlopu dla pracowników z 10- czy 15-letnim stażem,
  • dodatkowy urlop dla pracowników, którzy ukończyli 55 lat.

Uzasadnienie petycji

Autorzy w uzasadnieniu petycji wskazują na fakt, że pracownicy po osiągnięciu pewnego wieku przeznaczają przysługujący im urlop wypoczynkowy na odbycie niezbędnych wizyt lekarskich, które w tym wieku stają się coraz częstsze. W konsekwencji urlop traci swój zamierzony charakter oraz efektywność pod względem wypoczynku. W celu zapewnienia wszystkim pracownikom, zarówno młodszym, jak i starszym, takiej samej możliwości wypoczynku zdaniem autorów zasadne byłoby przyznanie pracownikom, którzy ukończyli 55 lat dodatkowego urlopu np. w wymiarze 5 dni.

Ryzyko dyskryminacji

Resort pracy odnosząc się do proponowanych zmian, wskazał na potencjalne ryzyko dyskryminacji młodszych pracowników. Niemniej jednak MRPiPS zaznaczyło, że cały czas trwa analiza skutków skrócenia czasu pracy oraz wydłużenia okresu wypoczynku. Po zakończeniu tych badań zostaną zaprezentowane optymalne rozwiązania.

Aktualnie obowiązujące przepisy

Aktualny czas trwania urlopu wypoczynkowego przysługującego osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę wynosi 20 lub 26 dni w wymiarze rocznym, w zależności od posiadanego przez nich stażu pracy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wybranym kategoriom pracowników przysługuje dodatkowy urlop. Z uprawnienia tego mogą skorzystać m.in. osoby z niepełnosprawnościami, weterani wojenni, nauczyciele oraz pracownicy socjalni.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań lub wątpliwości związanych z tematyką prawa pracy zapraszamy do kontaktu z Kancelarią. Zespół doświadczonych prawników, udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania, oferując profesjonalną pomoc prawną. Korzystając z usług Kancelarii, mogą Państwo liczyć na profesjonalizm, rzetelność i zaangażowanie na każdym etapie współpracy.

 

Przygotowała:

Anna Myszko
asystentka imigracyjna

udostępnij:

podobne artykuły