Opłaty za wybrane dokumenty do zatrudnienia cudzoziemców będą niższe niż planowano

Opłaty za zezwolenia na pracę sezonową i wpisy oświadczeń o zatrudnieniu cudzoziemców będą niższe niż planowano. To zmiany w projekcie ustawy o warunkach dopuszczalności pracy cudzoziemców na terenie Polski, który wcześniej funkcjonował pod nazwą ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy.

Początkowe plany przewidywały znaczące podniesienie opłat, nawet o 400 proc., co spotkało się z ostrą krytyką pracodawców. Planowano, by maksymalna stawka za wniosek o zezwolenie na pracę była równa minimalnemu wynagrodzeniu, które od 1 stycznia ma wynosić 4626 zł, podczas gdy obecna opłata to jedynie 100 zł. Opłaty za zezwolenia sezonowe oraz wpisy oświadczeń miały wynosić 25 proc. tej kwoty.

Po interwencjach przedsiębiorców, którzy postulowali obniżenie tych opłat, projekt ustawy został zmieniony. Ostatecznie, maksymalne stawki za zezwolenia na pracę sezonową i wpisy oświadczeń obniżono do 10 proc. minimalnej pensji. Jednak wciąż istnieje możliwość, że minister pracy ustali opłaty na poziomie odpowiadającym całemu wynagrodzeniu minimalnemu.

Przedsiębiorcy mają nadzieję, że resort nie zdecyduje się na wykorzystanie maksymalnych dopuszczalnych stawek. Jednocześnie, krytykowana przez firmy regulacja, zgodnie z którą opłaty nie będą zwracane, pozostaje bez zmian. Postulowano, aby zwrot opłat był obligatoryjny, np. w przypadku odmowy wydania zezwolenia z przyczyn niezależnych od pracodawcy.

 

Przygotowała: 

Magdalena Cieślikowska
asystent imigracyjny

udostępnij:

podobne artykuły