Dokument z napisem 'Curriculum Vitae' leżący na biurku obok okularów, zegara, klawiatury i myszy komputerowej, symbolizujący proces rekrutacyjny. Na granatowym tle znajduje się tekst 'Koniec cichej rekrutacji? Ministerstwo rozważa obowiązkową odpowiedź na CV'. Grafika nawiązuje do zmian w przepisach dotyczących procesów rekrutacyjnych, co wpisuje się w specjalizację Kancelarii Adwokackiej Sawicki i Wspólnicy w zakresie doradztwa prawnego dla działów HR i przedsiębiorców.

Koniec cichej rekrutacji? Ministerstwo rozważa obowiązkową odpowiedź na CV

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wpłynęła petycja, która może całkowicie odmienić proces rekrutacyjny w Polsce. Zawarte w niej postulaty dotyczą  wprowadzenia obowiązku udzielania odpowiedzi na aplikację o pracę. Pomysł wynikający z petycji, zakłada wprowadzenie obowiązku informowania kandydatów o wyniku rekrutacji w określonym terminie. Dla instytucji publicznych oraz dużych przedsiębiorstw byłoby to maksymalnie 7 dni roboczych, natomiast małe i średnie firmy miałyby na to 14 dni.

Szybszy feedback – kluczowa zmiana

Zgodnie z argumentami przedstawionymi w petycji taka zmiana znacznie usprawniłaby proces poszukiwania pracy, szczególnie dla młodych ludzi, którzy często nie otrzymują żadnej odpowiedzi na swoje zgłoszenia.

Zauważono, że wielu młodych ludzi, poszukujących pracy sezonowej, nie jest w stanie dowiedzieć się, jak poszły im rekrutacje. Brak jakiejkolwiek odpowiedzi pozostawia ich w niepewności, co wydłuża i komplikuje proces znalezienia pracy.

Obowiązkowa odpowiedź – korzyści dla obu stron

Wprowadzenie obowiązkowego feedbacku mogłoby nie tylko znacząco poprawić doświadczenia kandydatów, ale także wpłynąć pozytywnie na pracodawców. Feedback nie tylko pomaga kandydatom w przyszłych aplikacjach, ale także buduje pozytywny wizerunek firmy.

Stanowisko Ministerstwa MRPiPS

W odpowiedzi na petycję Zastępca Dyrektora Departamentu Rynku Pracy wskazał na przepisy regulujące obowiązki pracodawców w zakresie rekrutacji, w tym na przepisy regulujące kwestie dotyczące rekrutacji prowadzonej przez pracodawców z pomocą urzędów pracy, które określają m.in. sposób przyjęcia i upowszechniania oferty pracy, podejmowanie i utrzymywanie przez powiatowe urzędy pracy kontaktów z pracodawcami krajowymi, sposoby kierowania osoby zarejestrowanej do pracodawcy krajowego oraz obowiązek udzielenia odpowiedzi na skierowaniu o decyzji pracodawcy. Podkreślono, że MRPiPS podczas spotkań i konsultacji z organizacjami zrzeszającymi pracodawców zwróci uwagę na problem opisany w petycji.

 

Przygotowała: 

Magdalena Cieślikowska
prawnik imigracyjny

udostępnij:

podobne artykuły