KIS: Benefity dla samozatrudnionych można traktować jako koszt uzyskania przychodu

W dobie rosnącej konkurencji na rynku pracy, benefitów nie przyznaje się już wyłącznie pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę. Coraz więcej firm dostrzega potrzebę oferowania pozapłacowych świadczeń również osobom współpracującym na podstawie umowy B2B. Dotychczas problematyczne było ustalenie, czy wydatki na benefity przyznawane osobom samozatrudnionym mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu. Dobra wiadomość: Dyrektor KIS w interpretacji z dnia 23 maja 2025 r. (0111-KDIB1-1.4010.125.2025.2.KM) jednoznacznie potwierdził, że benefity oferowane kontraktorom mogą stanowić koszt uzyskania przychodu po stronie zleceniodawcy.

 

Świadczenia pozapłacowe nie tylko dla etatowców

W interpretacji opisano przypadek spółki, która zatrudnia zarówno pracowników, jak i współpracuje z osobami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą. Tym drugim, czyli tzw. kontraktorom. oferuje szeroki pakiet benefitów, m.in.:

  • prywatną opiekę medyczną (także dla członków rodziny),
  • karty sportowe,
  • kursy specjalistyczne i językowe,
  • ubezpieczenia zdrowotne i majątkowe,
  • bony turystyczne i gastronomiczne,
  • zniżki i karty przedpłacone do sklepów,
  • dostęp do platform e-learningowych, audiobooków, aplikacji dietetycznych i treningowych.

Jak wskazała spółka: Oferowane benefity nie mają na celu tworzenia pozytywnego wizerunku Spółki, gdyż w obecnych czasach przyznawanie tego rodzaju świadczeń stanowi już standard niemal w każdej firmie. Od rodzaju benefitu, który zaoferuje Spółka i udostępni potencjalnemu Zleceniobiorcy zależy często nawiązanie współpracy z danym specjalistą, co jest kluczowe do realizacji przyjętych przez Spółkę projektów, (…), a co za tym idzie otrzymania za to wynagrodzenia. Spółka nie ma wątpliwości, iż istnieje bezpośredni związek pomiędzy wydatkami poniesionymi na benefity, a osiągnięciem przez Spółkę przychodów. W przypadku braku benefitów, Spółka nie współpracowałaby ze Zleceniobiorcami (specjalistami), a co za tym idzie nie miałaby możliwości realizowania projektów, które przynoszą jej przychody.

Powyższe stanowisko jasno pokazuje, że benefity dla samozatrudnionych nie są jedynie „miłym dodatkiem”, lecz realnym narzędziem biznesowym, gdyż służą utrzymaniu ciągłości współpracy z kluczowymi specjalistami, a tym samym bezpośrednio przekładają się na możliwość generowania przychodów przez firmę.

 

Stanowisko KIS: można zaliczyć do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że ponoszone przez spółkę wydatki na benefity mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.

Podstawą tej oceny jest art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów – o ile nie zostały wyłączone w art. 16 ust. 1 ustawy. W ocenie organu, omawiane benefity:

  • pozostają w bezpośrednim związku przyczynowym z uzyskiwanym przychodem,
  • wpływają na lojalność, motywację i zdrowie kontraktorów, co przekłada się na ciągłość i jakość świadczonych usług,
  • nie mają charakteru reprezentacji (nie służą kreowaniu wizerunku firmy), a są powszechną praktyką rynkową.

KIS jednoznacznie wskazuje, że brak takich świadczeń mógłby uniemożliwić pozyskiwanie odpowiednio wykwalifikowanych wykonawców, a tym samym wpływać negatywnie na możliwość realizacji projektów, będących źródłem przychodów.

 

Co to oznacza w praktyce?

Dzięki tej interpretacji, firmy oferujące pozapłacowe świadczenia kontraktorom zyskały istotne potwierdzenie, że tego typu wydatki można rozliczać jako KUP, jednak pod warunkiem wykazania związku z prowadzoną działalnością.

Interpretacja Dyrektora KIS z 23 maja 2025 r. wpisuje się w rosnącą tendencję dostosowywania prawa podatkowego do realiów współczesnego rynku pracy, w którym relacje B2B coraz częściej zastępują tradycyjne etaty. Z perspektywy firm, to dodatkowa motywacja do budowania kultury organizacyjnej opartej na wzajemnym zaufaniu i inwestycji w długofalowe relacje. Z perspektywy samozatrudnionych, to potwierdzenie, że ich wkład w działalność biznesową staje się coraz bardziej doceniany, również w wymiarze pozapłacowym.

 

Przygotowała:

Martyna Dobrowolska
Asystentka Prawna 

udostępnij:

podobne artykuły