Cyfryzacja procedury aplikowania o zezwolenie na pobyt ponownie na etapie legislacyjnym
Projekt o nr UD163 w wykazie prac rządu to już drugi w tym roku, który dotyczy cyfryzacji procedury legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce. Na początku 2024 r. to rozwiązanie było częścią projektu UC15, jednak w trakcie prac legislacyjnych w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowiono, że cyfryzacja postępowań pobytowych będzie tematem odrębnego projektu. Potwierdzono to także w strategii migracyjnej Polski na lata 2025–2030. A już 8 listopada zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, które mają dotyczyć sposobu składania wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, stały oraz rezydenta długoterminowego UE.
Sposób złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt
Projekt zmian proponuje elektroniczną formę złożenia wniosku o zezwolenie na pobyt bez konieczności składania w formie papierowej w siedzibie urzędu. Cyfryzacja procedury aplikowania będzie odbywała się za pośrednictwem Modułu Obsługi Spraw (MOS), który przekaże wprowadzone dane cudzoziemców do odpowiednich rejestrów pobytowych. Zakłada się, że MOS będzie również powiązany z krajowym zbiorem rejestrów, ewidencji i wykazu w sprawach cudzoziemców.
Dostęp do danych wprowadzonych do systemu MOS
MOS będzie prowadzony przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców w systemie teleinformatycznym, a dostęp zostanie zapewniony wszystkim cudzoziemcom, którzy za jego pośrednictwem będą składać wnioski o udzielenie zezwolenia na pobyt. Dostęp do MOS uzyskają także wojewodowie w celu prowadzenia postępowań pobytowych.
Podpisywanie wniosków wypełnionych w systemie MOS
System MOS zakłada podpisywanie wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy za pośrednictwem usługi login.gov.pl, która umożliwia podpisywanie dokumentów przez profil zaufany. Dodatkowo cudzoziemcowi została zaproponowana możliwość podpisania wniosku kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Załączniki do wniosków wypełnionych w systemie MOS
W trakcie wypełniania wniosku system MOS wskaże, jakie załączniki należy obowiązkowo dołączyć do niego. Tak na przykład załącznik do wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu podjęcia nauki na studiach, który będzie wypełniany przez jednostkę prowadzącą studia, zastąpi dotychczasowe papierowe zaświadczenie tej jednostki o przyjęciu na studia lub o kontynuacji studiów. Co do zasady wszystkie załączniki będą wypełniane oraz składane przy użyciu formularza elektronicznego udostępnionego w MOS, będą również wymagały opatrzenia kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Wymóg osobistego stawiennictwa w urzędzie wojewódzkim a elektronizacja procedury aplikowania o udzielenie zezwolenia na pobyt
Po złożeniu w systemie MOS wniosku pobytowego cudzoziemiec zostanie wezwany do urzędu wojewódzkiego w celu weryfikacji tożsamości, pobrania odcisków palców oraz wzoru podpisu cudzoziemca. Z kolei zamieszczany dotychczas w paszporcie cudzoziemca odcisk stempla potwierdzający złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia pobytowego zostanie zastąpiony zaświadczeniem potwierdzającym powyższy fakt.
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań lub wątpliwości związanych z tematyką migracyjną zapraszamy do kontaktu z Kancelarią. Zespół doświadczonych prawników udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania, oferując profesjonalną pomoc prawną. Korzystając z usług Kancelarii, mogą Państwo liczyć na profesjonalizm, rzetelność i zaangażowanie na każdym etapie współpracy.
Przygotowała:
Anna Myszko
prawniczka imigracyjna
Najnowsze komentarze