Bezpieczna praca w upały: nowe regulacje już w lutym?

Praca w upalne dni staje się poważnym wyzwaniem, które może prowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych. W polskich przepisach prawa z zakresu zasad BHP wyraźnie brakuje jasno określonej maksymalnej temperatury, w jakiej pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki. Dostrzegając ten problem, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS)  przystąpiło do opracowywania regulacji dotyczących pracy w wysokich temperaturach. 

Celem rozpoczętych w MRPiPS prac jest wypracowanie skutecznych rozwiązań, które lepiej będą chronić interesy pracowników. Nowe przepisy wyposażą inspektorów pracy w narzędzia do skutecznego przeciwdziałania zagrożeniom zdrowotnym związanym z upałami oraz przyczynią się do stworzenia środowiska pracy, które nie będzie narażać zdrowia pracowników. W tworzeniu regulacji biorą udział cztery kluczowe podmioty – Państwowa Inspekcja Pracy, Centralny Instytut Ochrony Pracy, Instytut Medycyny Pracy oraz zespół ekspertów prawnych MRPiPS. 

Według projektu MRPiPS po przekroczeniu określonej wartości, pracodawcy będą zobowiązani do wdrożenia odpowiednich procedur organizacyjnych lub technicznych mających na celu ochronę zdrowia zatrudnionych. Opracowane zostaną konkretne rozwiązania zarówno dla pracy w zamkniętych pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Obecnie w projekcie jest mowa o wartości 28 stopni Celsjusza. Po jej osiągnięciu pracodawca powinien zainstalować klimatyzację, zapewnić napoje chłodzące, pomieszczenia do odpoczynku, a także skrócić czas pracy lub zorganizować odpowiednie przerwy.

Aby ułatwić wdrażanie tych regulacji, MRPiPS wprowadza inicjatywę „Dobry Klimat w Pracy”, oferując pakiet informacyjny zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Podejmując te działania, resort zamierza nie tylko poprawić warunki pracy, ale także zadbać o zdrowie pracowników w przyszłych upalnych sezonach. Na ten moment jest już dostępny pakiet informacyjny Ministerstwa ze zbiorem zasad BHP. Nowe regulacje w zakresie pracy w upałach mają wejść w życie na początku lutego 2025 r.

 

Przygotowała:

Anna Myszko
prawniczka imigracyjna

udostępnij:

podobne artykuły