
Wnioski w formie elektronicznej, prostsze zasady reprezentacji pracowników – co przyniesie projekt deregulacji?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło projekt deregulacyjny nowelizujący Kodeksu pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, który ma ujednolicić przepisy oraz zmniejszyć biurokrację.
ZFŚS – zmiany w reprezentacji przed pracodawcą
Aktualnie w przypadku pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, postanowienia regulaminu wynagradzania w sprawie wysokości odpisu na Fundusz lub nietworzenia Funduszu wymagają uzgodnienia z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.
Planowane zmiany wskazują, nie na pracownika, ale na pracowników wybranych przez załogę do reprezentowania jej interesów. Minimalna reprezentacja pracowników przed pracodawcą w sprawach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w zakładach, w których nie funkcjonują związki zawodowe zostałaby zwiększona do co najmniej dwóch.
Należy także zauważyć, że Kodeks pracy w przypadku określania zasad wykonywania pracy zdalnej czy ustalenia przedłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy oraz rozkładów czasu pracy, w sytuacji gdy u danego pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, wskazuje na konieczność konsultacji z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy.
Reprezentacja pracowników przez pracodawcą byłaby więc uspójniona do minimum dwóch również w zakresie spraw, które dotyczą zakładowych funduszów świadczeń socjalnych.
Zmiany przyczyniłby się nie tylko do większej demokratyzacji procesów, ale również do ujednolicenia sposobu reprezentacji pracowników przed pracodawcami, u których nie działają zakładowe organizacje związkowe.
Elektronicznie zamiast na piśmie – ułatwienia w komunikacji
Projekt ustawy zakłada również zwiększenie komunikacji w formie elektronicznej. “Postać papierowa lub elektroniczna” zamiast formy pisemnej ma zostać wprowadzona w zakresie:
- przekazania informacji o monitoringu,
- przekazania informacji o warunkach przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę,
- konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę z zakładową organizacją związkową,
- sporządzenia rozkładu czasu pracy,
- wniosku o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy,
- wniosku o zastosowanie systemu skróconego tygodnia pracy,
- wniosku o zastosowanie systemu pracy weekendowej,
- wniosku o zastosowanie ruchomego czasu pracy,
- wniosku o udzielenie czasu wolnego w celu załatwienia spraw osobistych,
- wniosku o udzielenie czasu wolnego za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych,
- wniosku o poinformowanie właściwego okręgowego inspektora pracy o zatrudnianiu pracowników pracujących w nocy,
- wniosku o udzielenie urlopu bezpłatnego,
- wniosku o udzielenie urlopu bezpłatnego na czas pracy u innego pracodawcy,
- potwierdzenia zapoznania się przez pracownika zapoznania się z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Proponowane zmiany mają na celu ograniczenie biurokracji usprawnienie załatwiania spraw pomiędzy pracodawcą, pracownikami i związkami zawodowymi.
Przyjęcie projektu przez Radę Ministrów planowane jest już w lipcu 2025 r.
Jest to kolejna propozycja Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która ma na celu odciążenie pracodawców. Projekt obejmuje również powiązanie terminu na wypłatę ekwiwalentu za urlop z terminem wypłaty wynagrodzenia, o czym pisaliśmy TUTAJ.
Przygotowała
Paulina Sochań
Radca prawny
Najnowsze komentarze