Grafika informacyjna na jasnym tle z ciemnogranatowym prostokątem pośrodku, w którym widnieje biały napis: „Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia podpisana przez Prezydenta RP”. Nad prostokątem znajduje się pasek w kolorze miedzianym z datą „10 kwietnia 2025 roku”, wskazującą dzień podpisania aktu prawnego. W dolnej części umieszczono logo kancelarii Sawicki i Wspólnicy, specjalizującej się w prawie imigracyjnym, HR i zatrudnienia. Kancelaria śledzi zmiany legislacyjne w obszarze rynku pracy i oferuje wsparcie dla pracodawców w zakresie wdrażania nowych obowiązków wynikających z aktualnych przepisów. Eksperci kancelarii pomagają w interpretacji ustawy, dostosowaniu procedur kadrowych i legalizacji zatrudnienia, zwłaszcza cudzoziemców, zgodnie z nowym reżimem prawnym.

Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia podpisana przez Prezydenta RP

Urzędy pracy szykują się na wielkie zmiany. To wszystko za sprawą podpisanej 10 kwietnia 2025 roku przez Prezydenta RP  ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Pomimo modernizacji i automatyzacji rejestrów zostanie również częściowo zmieniona sytuacja osób bezrobotnych lub poszukujących pracy. 

Młodzi naprzód

  • Osobom ze stażem pracy poniżej 5 lat będzie przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych w pełnej wysokości. Koniec z 80 procentami!

Ważne! W każdym powiatowym urzędzie pracy zostanie powołany doradca ds. zatrudnienia osób młodych.

Zmiana miejsca zamieszkania = zmiana urzędu pracy 

  • Osoby bezrobotne będą mogły zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy w miejscu swojego aktualnego zamieszkania. Koniec z przywiązaniem do miejsca zameldowania!

Nieograniczony bon na zasiedlenie

  • Każda osoba bezrobotna, niezależnie od wieku, będzie mogła ubiegać się o bon na zasiedlenie. Koniec z progiem wiekowym 30 lat!

Inspektor bliżej bezrobotnego

  • Spotkania zarejestrowanych osób bezrobotnych z inspektorami urzędu pracy będą się odbywały co najmniej raz na 30 dni. Koniec ze spotkaniami raz na dwa miesiące! 

Wsparcie i premie

  • Osoby bezrobotne będą mogły liczyć na pożyczkę edukacyjną sięgająca 400% przeciętnego wynagrodzenia z możliwością jej częściowego umorzenia. Koniec ze skarbonkami!
  • W celu ułatwienia nabywania umiejętności i kwalifikacji zawodowych zostanie wprowadzony program „Staż Plus”. Program polega m.in. na wypłacie dodatku do stypendium dla stażysty oraz premii dla pracodawcy. Koniec z przygotowaniem zawodowym dorosłych!

Emeryci w akcji

  • Pracodawcy, którzy zatrudnią osoby po 50. roku życia lub poszukującego pracy, który ukończył 60 lat – w przypadku kobiety – lub 65 lat – w przypadku mężczyzny mogą liczyć na dofinansowanie. Wysokość takiego wsparcia będzie wynosić do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie. Koniec z wykluczeniem zawodowym!

 

Przygotowała:

Anna Myszko
prawniczka imigracyjna

udostępnij:

podobne artykuły