Jednolita umowa o pracę zamiast umów czasowych i cywilnoprawnych
Krajowy Plan Odbudowy a jednolita umowa o pracę
W ramach realizacji Krajowego Program Odbudowy jednym z Kamieni Milowych, do realizacji przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej była kompleksowa analiza roli jednolitej umowy o pracę oraz przeprowadzenie badania dotyczącego jej wpływu dla wprowadzenia nowej elastyczności i bezpieczeństwa na polskim rynku pracy.
Czym jest jednolita umowa o pracę?
Jednolita umowa na czas nieokreślony według propozycji Komisji Europejskiej charakteryzuje się:
− brakiem ograniczenia czasowego na jaki zawarto umowę,
− okresem próbnym, po którym następuje okres właściwego zatrudnienia,
− wzrostem ochrony praw pracowniczych (w tym prawa do odprawy w przypadku rozwiązania stosunku pracy) wraz z upływem czasu trwania umowy.
Jednolita umowa o pracę – czy zostanie wdrożona?
MRPiPS nie planuje wdrożenia jednolitej umowy o pracę do polskiego systemu prawnego, co uzasadnia wynikami raportu.
Instytut badał takie obszary badawcze jak: analiza rynku pracy, efektywność instrumentów polityki społecznej i polityki rynku pracy, prognoza podaży i popytu na pracę w Polsce, procesy migracyjne, zatrudnianie cudzoziemców czy zagadnienia pracy i ubezpieczeń społecznych.
Taka umowa miałaby dwie fazy: fazę wejścia (na wzór obecnej umowy próbnej) oraz fazę stabilizacji, z gwarancją większej ochrony pracownika, który od początku miałby prawo do odprawy. Co więcej, uproszczone miałyby zostać procedury zakończenia współpracy.
W raporcie Instytutu podkreślono, że wdrożenie jednolitej umowy wiązałoby się z eliminacją innych rodzajów umów, w szczególności terminowych, co instytut ocenił jako nieadekwatne do realiów polskiego rynku pracy.
Raport wskazuje też na przeszkody prawne, m.in. unijne przepisy dotyczące pracy tymczasowej. Autorzy badania stwierdzili, że wprowadzenie jednolitego kontraktu nie tylko ograniczałoby elastyczność rynku pracy, ale także nie pasowałoby do dotychczasowych działań wzmacniających ochronę pracowników.
Przygotowała:
Magdalena Cieślikowska
prawnik imigracyjny
Najnowsze komentarze