Wjazd w celu wykonywania pracy dla obywateli Kolumbii tylko na podstawie wizy
Z dniem 15 sierpnia 2024 roku Polska wprowadziła obowiązek posiadania wiz dla obywateli Kolumbii wjeżdżających na jej terytorium w celu podjęcia pracy. Zmiana ta stanowi istotne odstępstwo od dotychczasowych regulacji. Zwalniały one wszystkich obywateli Kolumbii z konieczności uzyskania wizy na pobyty krótkoterminowe na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym osoby chcące podjąć pracę, podczas pobytu w Polsce, pod warunkiem posiadania odpowiedniego zezwolenia na pracę.
Wprowadzenie wizowego obowiązku oparte jest na przepisach prawa unijnego oraz dwustronnych umowach międzynarodowych. Kluczowym dokumentem regulującym to zagadnienie jest Umowa między Unią Europejską a Republiką Kolumbii dotycząca zniesienia wiz krótkoterminowych, podpisana 2 grudnia 2015 roku w Brukseli. Umowa ta przewidywała zwolnienie obywateli Kolumbii z obowiązku wizowego w przypadku krótkoterminowych pobytów, jednakże z zastrzeżeniem możliwości wprowadzenia wyjątków.
Podstawą prawną wprowadzenia wyjątku dla pracowników jest art. 3 ust. 2 wspomnianej umowy, który umożliwia krajom członkowskim Unii Europejskiej wprowadzenie jednostronnych ograniczeń dotyczących specyficznych kategorii podróżnych. W tym kontekście Polska zdecydowała się na ograniczenie wolnego przepływu osób w odniesieniu do obywateli Kolumbii planujących podjęcie pracy na jej terytorium.
Decyzja ta jest także zgodna z przepisami art. 6 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1806, które umożliwia państwom członkowskim stosowanie odstępstw od ogólnych zasad znoszących obowiązek wizowy, jeżeli jest to uzasadnione szczególnymi okolicznościami.
Decyzja Polski o wprowadzeniu obowiązku wizowego dla obywateli Kolumbii przyjeżdżających do kraju w celu podjęcia pracy jest istotnym krokiem w kształtowaniu polityki migracyjnej. Opiera się ona na unijnych i międzynarodowych regulacjach prawnych, które pozwalają państwom członkowskim na wprowadzenie takich ograniczeń. Choć zmiana ta może mieć daleko idące implikacje dla relacji między Polską a Kolumbią, jest zgodna z przepisami prawnymi Unii Europejskiej i wynika z potrzeby ochrony krajowego rynku pracy.
Istotnym jest fakt, że wprowadzone zmiany dotyczą jedynie Kolumbijczyków chcących wjechać na terytorium Polski w celu wykonywania pracy. W pozostałym zakresie, np. w celach turystycznych, odwiedzin rodziny i przyjaciół, podjęcia nauki czy prowadzenia negocjacji biznesowych, obywatele Kolumbii moją wjechać do Polski w ramach ruchu bezwizowego.
Przygotowały:
Magdalena Gębczyńska
asystent imigracyjny
Liudmyla Bartkiv
starszy doradca imigracyjny
Najnowsze komentarze