55 tysięcy kontroli w 2025 – Czy Twoja firma jest gotowa?

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki zaprezentował program działania Państwowej Inspekcji Pracy na lata 2025–2027. Plan zakłada przeprowadzenie aż 55 tysięcy kontroli w przyszłym roku. 

Działania będą ukierunkowane nie tylko na ujawnienie przypadków pracy świadczonej „na czarno”, ale też sytuacji, w których pracownicy świadczoną pracę na innych warunkach niż deklarowane w umowach i odpowiednich zezwoleniach na pracę. 

Kontrole w firmach zatrudniających większe grupy cudzoziemców będą realizowane we współpracy ze Strażą Graniczną. Z uwagi na strategiczne znaczenie tego obszaru, działania będą intensyfikowane z wykorzystaniem dostępnych narzędzi i uprawnień. 

Zgodnie z planowanymi zmianami przepisów tego typu kontrole będą mogły się odbywać bez wcześniejszej zapowiedzi oraz jednocześnie przez dwie instytucje kontrolne w różnym czy też jednakowym zakresie. W ramach uproszczenia procedur inspektorzy PIP będą uprawnieni do prowadzenia kontroli wyłącznie na podstawie legitymacji służbowej. Taka zmiana przyczyni się do zwiększenia efektywności oraz częstotliwości tych działań. Dodatkowo, projektowana elektronizacja procedur legalizacji zatrudnienia cudzoziemców umożliwi PIP i Straży Granicznej skuteczniejszą weryfikację, czy pracownik-cudzoziemiec faktycznie podjął i wykonuje pracę zgodnie z wydanym zezwoleniem.

Pracodawcy muszą być świadomi wysokich kar. Za nielegalne zatrudnienie cudzoziemców grozić będzie kara grzywny w wysokości proporcjonalnej do liczby nielegalnie zatrudnionych osób w kwocie nie niższej niż 3000 zł za jednego cudzoziemca. 

Nowe przepisy mają na celu eliminację nieuczciwych praktyk na rynku pracy w związku z rosnącą skalą problemu nielegalnego zatrudnienia cudzoziemców. 

Przykładem tego są wyniki kontroli prowadzonych na terenie Śląska i Opolszczyzny. W listopadzie br. kontrolą objęto 861 cudzoziemców pracujących głównie w branżach budowlanej, przetwórstwa mięsnego i gastronomicznej. Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej stwierdzili naruszenia przepisów w przypadku 166 osób.

Jak działać, by nie narażać się na kary?

Kluczem do zgodności z przepisami są:

  1. Regularne audyty dokumentacji pracowniczej – wczesne wykrywanie niezgodności pozwala podjąć działania naprawcze.
  2. Szkolenia dla działów HR – pozwalają nadążać za zmieniającymi się regulacjami.
  3. Współpraca z prawnikami specjalizującymi się w prawie pracy i imigracyjnym – zapewnia bieżące wsparcie w zarządzaniu zatrudnieniem cudzoziemców.

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej.

Zapewnienie zgodności z przepisami to nie tylko uniknięcie sankcji, ale także ochrona stabilności i rozwoju firmy.

 

Przygotowała:

Liudmyla Bartkiv
starsza doradczyni imigracyjna

udostępnij:

podobne artykuły