Zmiana umowy o pracę na B2B a korzyść podatkowa – stanowisko szefa KAS
Zmiana umów o pracę na umowy B2B
W dnia 12 czerwca 2024 r szef Krajowej Administracji Skarbowej odmówił wydania opinii zabezpieczającej po rozpatrzeniu wniosku złożonym przez spółkę akcyjną (spółkę matkę). Spółka ta zawnioskowała o ocenę stanu faktycznego, w którym założyłaby spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w której posiadałaby 100 % udziałów (spółka zależna). Zmianie miałby ulec stosunek prawny łączący współpracowników ze spółką matką (umowa o pracę), na umowę o świadczenie usług zawartą ze spółką zależną w ramach prowadzonych przez współpracowników pozarolniczych działalności gospodarczych;
Zmiana umowy korzyścią podatkową
Zdaniem szefa KAS, rozwiązanie przez spółkę ze współpracownikami umów o pracę, po to aby spółka zależna zawarła z nimi umowy o świadczenie usług w ramach prowadzonych przez nich pozarolniczych działalności gospodarczych, przy niezmienionym zakresie wykonywanych przez nich zadań, może prowadzić do powstania korzyści podatkowej sprzecznej z ustawą o PIT. Korzyścią podatkową jest bowiem dla spółki brak obowiązku pobrania podatku przez spółkę jako płatnika, wynikający z obniżenia wysokości zobowiązania podatkowego części współpracowników.
Fikcyjne samozatrudnienie
Szef KAS podkreślił, że przepisy ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie zawierają regulacje ukierunkowane na ograniczenie korzystania przez podatników z tzw. fikcyjnego samozatrudnienia.
Za fikcyjne samozatrudnienie uznaje się sytuację, w której podatnik zakłada działalność gospodarczą, ale faktycznie wykonuje usługi tylko na rzecz jednego podmiotu i wykonuje obowiązki w sposób charakterystyczny dla stosunku pracy. W takiej sytuacji działalność podatnika formalnie stanowiąca pozarolniczą działalność gospodarczą w istocie nie różni się od pozostawania w stosunku pracy.
Ocena szefa Krajowej Administracji Skarbowej
W ocenie szefa KAS zawarcie przez współpracowników ze spółką zależną umów o świadczenie usług w ramach prowadzonych przez nich działalności gospodarczych mogłoby zostać uznane za fikcyjne samozatrudnienie.
Może bowiem dojść do sytuacji, w której współpracownicy będą nadal wykonywali swoje zadania w niezmienionym zakresie na warunkach zbliżonych do stosunku pracy, z wykorzystaniem infrastruktury technicznej spółki matki i nie ponosząc faktycznego ryzyka i odpowiedzialności charakterystycznych dla rzeczywiście prowadzonej działalności gospodarczej.
Założenie Spółki Zależnej i zmiana umów o pracę zawartych ze spółką matką, na umowy o świadczenie usług zawierane przez ze spółką zależną w ramach prowadzonych przez nich działalności gospodarczych można uznać za działanie sztuczne na płaszczyźnie ekonomicznej, z uwagi na brak treści ekonomicznej w dokonanej transakcji.
Przygotowała:
Paulina Sochań
aplikantka radcowska
Najnowsze komentarze