Mężczyzna siedzący na sofie w gabinecie psychoterapeutycznym, z zamyśloną miną, wspierający podbródek ręką. Naprzeciwko niego psychoterapeuta trzymający notatnik i długopis, co sugeruje prowadzenie sesji terapeutycznej. W lewej części grafiki, na jasnym tle, widnieje napis: „Sesja u psychoterapeuty kosztem uzyskania przychodu”. Dolna część obrazu zawiera logo kancelarii Sawicki i Wspólnicy, specjalizującej się w doradztwie prawnym dotyczącym podatkowego ujęcia wydatków związanych z działalnością gospodarczą, w tym kosztów poniesionych na poprawę zdrowia psychicznego.

Sesja u psychoterapeuty kosztem uzyskania przychodu

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w interpretacji indywidualnej o sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.148.2024.2.HJ zajęła się kwestią wydatków ponoszonych przez przedsiębiorców z powodu odbycia wizyt u psychoterapeuty. Zdaniem KIS sesje u psychoterapeuty pomagają nabierać lepszej odporności na stres i sytuacje trudne, zapobiegając absencji w pracy z powodu choroby, co wiążę się bezpośrednio z osiąganiem, zachowaniem i zabezpieczeniem źródła przychodów, wobec czego należy stwierdzić, że poniesione opłaty za sesje u psychoterapeuty mogą stanowić koszt uzyskania przychodów. 

Pytanie interesanta

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie ratownictwa medycznego wystąpił do władz skarbowych z pytaniem, czy wydatki poniesione na psychoterapię mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Zainteresowany argumentował, że wspomniane wydatki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, gdyż terapia służy rozładowaniu napięcia i obniżeniu poziomu stresu oraz zapobiega wypaleniu zawodowemu. Tym samym zapewnia osiąganie regularnych przychodów z działalności gospodarczej.  

Odpowiedź organu

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.

W uzasadnieniu organ podatkowy odwołał się do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z definicją kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów z pewnymi wyjątkami. W interpretacji zaznaczono, że koszty muszą mieć bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy z działalnością gospodarczą, a ich poniesienie powinno realistycznie przyczyniać się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Zdaniem KIS sesje u psychoterapeuty mają na celu zapobieganie wypaleniu zawodowemu i zespołowi stresu pourazowego, co przekłada się na efektywność zawodową podatnika oraz przeciwdziała jego absencji w pracy. Wobec powyższego należy uznać, że czynniki te mają bezpośredni wpływ na osiąganie, zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodów.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań lub wątpliwości związanych z problematyką prawa pracy zapraszamy do kontaktu z Kancelarią. Zespół doświadczonych prawników, udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania oferując profesjonalną pomoc prawną. Korzystając z usług Kancelarii, mogą Państwo liczyć na profesjonalizm, rzetelność i zaangażowanie na każdym etapie współpracy.

 

Przygotowała:

Anna Myszko
asystentka imigracyjna

udostępnij:

podobne artykuły