Przekształcenie umów cywilnoprawnych w umowy o pracę przez PIP

Projekt ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy

Państwowa Inspekcja Pracy pracuje nad projektem ustawy o PIP, która miałaby pozwolić inspektorom przekształcać umowy cywilnoprawne zawarte w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy w umowę o pracę.

W ramach nowych regulacji inspektor, pracy po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, mógłby nakazać pracodawcy zawarcie umowy o pracę, jeśli warunki umowy cywilnoprawnej wskazują na stosunek pracy. Decyzje te byłyby wydawane w trybie administracyjnym i obejmowałyby wszystkie formy zatrudnienia.

Umowa o pracę – przesłanki

Jak wskazuje Główny Inspektor Pracy, należy zmienić definicję stosunku pracy aby była rozbudowana do sześciu-siedmiu przesłanek. W przypadku spełnienia np. czterech przesłanek inspektor wydawały decyzję nakazującą przekształcenie umowy w umowę o pracę.

Do przesłanek miałoby należeć podporządkowanie, decydowanie przez pracodawcę o miejscu pracy, wynagrodzeniu, kontrahentach, wizerunku, ubraniu czy narzędziach do pracy.

Opinie o projekcie

Pomimo wzrostu elastycznych form zatrudnienia, wiele osób pracujących na umowach cywilnoprawnych odczuwa długoterminowe negatywne skutki, takie jak brak urlopów czy niskie emerytury. Eksperci podkreślają, że nowe rozwiązania powinny chronić zarówno pracowników, jak i pracodawców, zapewniając równowagę praw i interesów obu stron.

Planowane zmiany budzą ambiwalentny stosunek środowiska prawniczego. Jedna strona uważa, że jest to krok ku likwidacji „śmieciówek” i złych warunków zatrudnienia, druga natomiast podnosi, że te zmiany przyniosą negatywny skutek dla pracowników, instytucji takich jak ZUS – najlepszym rozwiązaniem byłoby usprawnienie systemu sądownictwa w zakresie podważania umów cywilnych. 

 

Przygotowały: 

Magdalena Gębczyńska
asystent imigracyjny 

Paulina Sochań
aplikantka radcowska

udostępnij:

podobne artykuły

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *