Mały ZUS Plus – wyroki korzystne dla przedsiębiorców
Mały ZUS Plus
Mały ZUS Plus to program, który dostosowuje składki na ubezpieczenia społeczne uiszczane przez przedsiębiorców. Dla najmniejszych z nich przewidziane są niższe kwoty. Mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy spełniające łącznie dwa warunki: limit przychodów nieprzekraczający 120 tys. złotych w poprzednim roku oraz prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu co najmniej 60 dni w roku poprzedzającym zgłoszenie. Z ulgi można korzystać nieprzerwanie przez 3 lata w ciągu 5-letniego okresu prowadzenia działalności. Możliwe jest ponowne skorzystanie z tego rozwiązania.
Spór interpretacyjny
Od początku roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zaprzestał przyznawania przedsiębiorcom Małego ZUS Plus, jeżeli korzystali oni z tej ulgi w okresie od stycznia 2019 r. do grudnia 2021 r. Spór interpretacyjny w zakresie czasu trwania przerwy w korzystaniu z preferencji składkowej przyciągnął uwagę Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który stanął na stanowisku 2-letniego okresu. Według ZUS natomiast intencją ustawodawcy było wprowadzenie trzech lat przerwy. Rzecznik wystąpił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o zajęcie stanowiska w sprawie oraz podjął szereg interwencji procesowych. Po wydaniu niekorzystnych decyzji przez kolejne Oddziały ZUS, Rzecznik rozpoczął procedurę odwoławczą do właściwych sądów powszechnych.
Wyroki sądowe korzystne dla przedsiębiorców
27 czerwca 2024 r. Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał wyrok (sygn. akt VI U 147/24), w którym jako pierwszy podzielił stanowisko Rzecznika i przyznał przedsiębiorcy prawo do Małego ZUS Plus od 1 stycznia 2024. Zdaniem Sądu przy interpretacji przepisów dotyczących konkretnie tej preferencji składkowej należy brać pod uwagę intencję ustawodawcy, który przewidział przysługiwanie ulgi w okresie 36 miesięcy w cyklicznych 5-letnich okresach. Ponadto w uzasadnieniu zwrócił także uwagę na przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców nakazujące organowi stosowanie zasady przyjaznej interpretacji przepisów i rozstrzygania wątpliwości na korzyść przedsiębiorców.
Korzystne dla przedsiębiorców rozstrzygnięcia wydały również sądy okręgowe w Bydgoszczy (Wyrok Sądu Okręgowego w Bydgoszczy z dnia 25 lipca 2024 r., sygn. akt VI U 367/24), Łodzi (Wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 29 lipca 2024 r., sygn. akt VIII U 1116/24), Elblągu (Wyrok Sądu Okręgowego w Elblągu z dnia 31 lipca 2024 r., sygn. akt IV U 386/24), Częstochowie (Wyrok Sądu Okręgowego w Częstochowie z dnia 31 lipca 2024 r., sygn. akt IV U 411/24) czy Słupsku (Wyrok Sądu Okręgowego w Słupsku z dnia 14 sierpnia 2024 r., sygn. akt V U 219/24).
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań lub wątpliwości związanych z tematyką prawa pracy zapraszamy do kontaktu z Kancelarią. Zespół doświadczonych prawników, udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania oferując profesjonalną pomoc prawną. Korzystając z usług Kancelarii, mogą Państwo liczyć na profesjonalizm, rzetelność i zaangażowanie na każdym etapie współpracy.
Przygotowała:
Anna Myszko
asystentka imigracyjna
Najnowsze komentarze