Biblioteka z regałami pełnymi książek w tle, symbolizująca edukację i naukę. Na granatowym tle widnieje tekst 'Dodatkowe fundusze na kursy języka polskiego dla cudzoziemców'. Grafika odnosi się do inicjatyw związanych z nauką języka polskiego dla obcokrajowców, co wpisuje się w działania wspierane przez Kancelarię Adwokacką Sawicki i Wspólnicy, zajmującą się doradztwem w zakresie integracji i legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce.

Dodatkowe fundusze na kursy języka polskiego dla cudzoziemców

Zatrudnieni cudzoziemcy będą mogli na równi z poszukującymi pracy cudzoziemcami liczyć na wsparcie w nauce języka polskiego. Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wprowadza przepisy umożliwiające podmiotom pośredniczącym w procesie zatrudnienia cudzoziemców pozyskanie dodatkowych środków na szkolenia językowe oraz imprezy integracyjne. W dłuższej perspektywie ma to wpłynąć na aktywizację zawodową, integrację i aktywność społeczną cudzoziemców.

Aktualny stan prawny oraz nadchodzące zmiany

Na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy starosta powiatu inicjuje, organizuje i finansuje kursy z języka polskiego dla bezrobotnych poszukujących pracy cudzoziemców. W celu skorzystania z takiego szkolenia bezrobotny musi przedstawić skierowanie z urzędu pracy, w którym jest zarejestrowany. Ponadto na początku roku kalendarzowego urzędy pracy otrzymują środki z Funduszu Pracy na aktywizację osób bezrobotnych poszukujących pracy, w tym organizację szkoleń z języka polskiego dla cudzoziemców. Nowe przepisy natomiast umożliwią ukończenie kursów także osobom już zatrudnionym oraz pozwolą na pozyskanie pieniędzy na przeprowadzenie kursów również nowym podmiotom. Tak więc obok urzędów pracy, Ochotniczych Hufców Pracy, samorządów oraz agencji zatrudnienia, środki finansowe mogą zostać przeznaczone na działania organizacji pozarządowych.

Kursy językowe

Dodatkowe środki na realizację działań wspierających aktywizację zawodową, integrację oraz aktywność społeczną zatrudnionych cudzoziemców mają wkrótce wpłynąć na konta podmiotów pośredniczących w procesie zatrudnienia cudzoziemców. W myśl projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej te podmioty będą mogły ubiegać się o pieniądze z Funduszu Pracy na ten cel. Do działań aktywizacyjnych oraz integracyjnych zalicza się m.in. zapewnienie cudzoziemcom dostępu do kursów języka polskiego. 

Integracja cudzoziemców

Zgodnie z projektem ustawy wsparcie nie ogranicza się jedynie do nauki języka,  otrzymane funduszy będzie można przeznaczyć na organizowanie wydarzeń integracyjnych, co jest szczególnie istotne w przypadku osób przybywających z krajów o odmiennych kulturach i tradycjach. Takie wsparcie ma kluczowe znaczenie w ułatwieniu cudzoziemcom procesu adaptacji w nowym środowisku, zarówno pracy, jak i społecznym.

 

Przygotowały:

Anna Myszko
asystentka imigracyjna

Liudmyla Bartkiv
starsza doradczyni imigracyjna

udostępnij:

podobne artykuły