Na pierwszym planie rozmazana flaga Wielkiej Brytanii w czerwono-białe barwy, nawiązująca do tematyki Brexitu. W tle widoczna wieża zegarowa Big Ben na tle błękitnego nieba, symbolizująca Londyn. Na środku grafiki, na granatowym tle, umieszczono tekst „Brexit a uzyskanie dokumentu pobytowego w odniesieniu do systemu EES/ETIAS”. Obrazek ilustruje problematykę prawną dotyczącą systemów migracyjnych w kontekście zmian po Brexicie. Grafika pochodzi z materiałów kancelarii Sawicki i Wspólnicy, specjalizującej się w prawie imigracyjnym oraz doradztwie w zakresie przepisów unijnych i brytyjskich.

Brexit a uzyskanie dokumentu pobytowego w odniesieniu do systemu EES/ETIAS

Brytyjscy obywatele i członkowie ich rodzin tj. małżonkowie i małoletnie dzieci, będący beneficjentami Umowy Wystąpienia, nadal mogą składać wnioski o dokument pobytowy z adnotacją dotyczącą tej umowy, jeśli w dalszym ciągu tego nie zrobili. Posiadanie takiego dokumentu przynosi korzyści, gdyż zwalnia z przyszłej rejestracji w systemie Entry/Exit (EES) podczas przekraczania zewnętrznych granic UE oraz z konieczności uzyskania zezwolenia podróżnego ETIAS przy krótkoterminowych podróżach do państw UE/Schengen.

W Polsce system deklaratoryjny reguluje status pobytowy obywateli Wielkiej Brytanii i ich rodzin. Choć nie jest wymagane posiadanie dokumentu pobytowego do legalnego pobytu, zaleca się, aby wszyscy beneficjenci Umowy Wystąpienia uzyskali nowe dokumenty z odpowiednią adnotacją. Ułatwia to korzystanie z praw wynikających z umowy i zwalnia z przyszłej rejestracji w systemie EES oraz z konieczności uzyskania ETIAS na krótkotrwałe pobyty w UE/Schengen. Systemy te do maja 2025 roku mają zostać wprowadzone we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

O dokumenty pobytowe mogą ubiegać się obywatele Wielkiej Brytanii i członkowie ich rodzin, którzy mieszkali w Polsce legalnie przed końcem 2020 roku i nadal tu przebywają. Wniosek należy złożyć w urzędzie wojewódzkim odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkania. 

Obecnie obywatele Wielkiej Brytanii, którzy wjechali na teren UE po Brexicie, są uważani za cudzoziemców z państw trzecich, podlegających standardowym zasadom legalizacji pobytu, mogącym wjechać na teren Strefy Schengen w ramach ruchu bezwizowego na okres 90 dni w ciągu 180 dni. Brytyjczycy, których pobyt przekracza ten okres, zobowiązani są uzyskać wizę krajową lub zezwolenie na pobyt. 

Więcej o systemie EES można przeczytać tutaj

 

Przygotowały: 

Magdalena Gębczyńska
asystent imigracyjny

Liudmyla Bartkiv
starszy doradca imigracyjny

udostępnij:

podobne artykuły