Osoba w garniturze trzymająca drewnianą kostkę z symbolem procentu, co symbolizuje odsetki. W tle widoczne są inne podobne kostki. Na granatowym tle znajduje się tekst 'Automatyczne odsetki za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia'. Grafika nawiązuje do przepisów prawa pracy dotyczących obowiązku terminowej wypłaty wynagrodzeń i konsekwencji opóźnień, co jest częścią specjalizacji Kancelarii Adwokackiej Sawicki i Wspólnicy w obszarze prawa pracy i ochrony praw pracowników.

Automatyczne odsetki za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia

Kodeks pracy – ochrona wynagrodzenia za pracę

Kodeks pracy zawiera szereg przepisów mających na celu ochronę wynagrodzenia za pracę, w tym wskazuje na terminy oraz zasady wypłaty wynagrodzenia.

Zgodnie z przepisami wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.

 

Dyrektywa w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskie

W ramach wdrażania unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej, przedstawiony został projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, która ma na celu zwiększenie ochrony pracowników i dostosowanie przepisów do unijnych standardów. 

Zgodnie z art. 13 Dyrektywy państwa członkowskie ustanawiają przepisy dotyczące sankcji mających zastosowanie w przypadku naruszeń praw i obowiązków objętych zakresem stosowania dyrektywy, jeżeli te prawa i obowiązki przewidziano w prawie krajowym lub w umowach zbiorowych. Przewidziane sankcje muszą być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające. 

 

Automatyczne odsetki za opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia

Mając na celu wdrożenie przepisów dyrektywy, projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przewiduje automatyczne naliczanie odsetek za nieterminowe wypłacenie należnych pracownikom wynagrodzeń. 

Do Kodeksu pracy planuje dodać się artykuł 855 zgodnie, z którym w przypadku opóźnienia pracodawcy z wypłatą wynagrodzenia za pracę, pracownikowi należą się odsetki za czas opóźnienia. Odsetki mają być należne niezależnie od tego czy pracownik poniesie szkodę oraz bez względu na to czy pracodawca ponosi odpowiedzialność za okoliczności, których następstwem jest opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia.

Odsetki mają być naliczane od dnia następującego po dniu upływu terminu wypłaty wynagrodzenia za pracę i wypłacane łącznie z wypłatą tego wynagrodzenia. W przypadku braku oznaczenia stopy odsetek, należne będą odsetki ustawowe za opóźnienie ustalane zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego.

 

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu – cel i termin przyjęcia regulacji

Celem regulacji ma być ułatwienie pracownikowi realizację należnych mu uprawnień, a także usprawnienie systemu dochodzenia odsetek i ograniczenie liczby postępowań sądowych.

Dyrektywa unijna 2022/2041 w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych zobowiązuje państwa członkowskie, aby przyjęły środki niezbędne do wykonania dyrektywy do 15 listopada 2024 r.

Przygotowała:

Paulina Sochań
aplikantka radcowska

udostępnij:

podobne artykuły