Koszty z tytułu pracy zdalnej – ryczałt, a podatek dochodowy
Koszty z tytułu pracy zdalnej – ryczałt, a podatek dochodowy
Praca zdalna w Kodeksie pracy
W kwietniu 2023 r., w życie weszły nowe przepisy prawa pracy regulujące pracę zdalną. Do Kodeksu pracy wprowadzona została definicja pracy zdalnej, a także sprecyzowane zostały zasady wykonywania pracy zdalnej, w tym obowiązki pracodawcy.
Nowe przepisy usystematyzowały regulacje związane z pracą zdalną, ale również spowodowały wiele pytań odnośnie zastosowania przepisów w praktyce.
Praca zdalna – obowiązki pracodawcy
Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązki związane z pracą zdalną, takie jak zapewnienie pracownikowi materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych oraz zapewnienie mu niezbędnych szkoleń i pomocy technicznej.
Ponadto pracodawca zobowiązany jest do pokrycia kosztów związanych z pracą zdalną, tj. do:
– zapewnienia pracownikowi instalacji, serwisu i konserwacji narzędzi pracy lub pokrycia kosztów z tym związanych;
– pokrycia kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej;
– pokrycia innych kosztów związanych z wykonywaniem pracy zdalnej, jeżeli zwrot kosztów zostało to zawarte w porozumieniu/ regulaminie dotyczącym wykonywania pracy zdalnej.
Obowiązek pokrycia powyższych kosztów może zostać zastąpiony obowiązkiem wypłaty ryczałtu.
Ryczałt – koszty pracy zdalnej
Wysokość ryczałtu odpowiadać ma przewidywanym kosztom ponoszonym przez pracownika w związku z wykonywaniem pracy zdalnej.
Przy ustalaniu wysokości ryczałtu pod uwagę bierze się:
– normy zużycia i udokumentowane ceny rynkowe materiałów i narzędzi pracy;
– ilość materiału i ceny rynkowe materiału wykorzystanego na potrzeby pracodawcy;
– normy zużycia energii elektrycznej;
– koszty usług telekomunikacyjnych.
Kodeks pracy – opodatkowanie kosztów pracy zdalnej
Zgodnie z art. 6725 Kodeksu pracy zapewnienie pracownikowi wykonującemu pracę zdalną przez pracodawcę materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem pracy zdalnej przez pracownika i wypłata ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Refundacja w formie ryczałtu
Do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie obowiązków podatnika co do świadczeń z tytułu pracy zdalnej.
Zapytanie dotyczyło refundacji z tytułu zakupienia krzesła i biurka do pracy oraz stałej refundacji ryczałtowej z tytułu kosztu instalacji i utrzymywania połączenia internetowego i energii elektrycznej w formie ryczałtu.
Ryczałt a podatek dochodowy – stanowisko KIS
Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, że niezależnie od formy zapewnienia przez pracodawcę narzędzi i materiałów potrzebnych pracownikowi do wykonywania pracy zdalnej, na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, otrzymane przez pracownika świadczenia nie stanowią jego przychodu.
W związku z przedstawionym stanowiskiem, ryczałt z tytułu refundacji dostępu do Internetu, zużytej energii elektrycznej czy zwrot kosztów wyposażenia nie będzie stanowić przychodu ze stosunku pracy. Konsekwentnie pracodawca, jako płatnik nie będzie zobowiązany do obliczania i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących prawa pracy, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszą Kancelarią. Wykwalifikowany zespół prawników udzieli Państwu niezbędnych odpowiedzi i profesjonalnego wsparcia prawnego.
Przygotowali:
Piotr Sawicki
adwokat
Paulina Sochań
aplikantka radcowska
Najnowsze komentarze